26 października 2017 r. w klubie Awiator na terenie I Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie odbyły się obchody jubileuszu 25-lecia Stowarzyszenia Lotników Polskich. Wziął w nich udział Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

To dla mnie ogromny zaszczyt móc uczestniczyć w srebrnym jubileuszu Stowarzyszenia, które kultywuje tak piękne tradycje polskich skrzydeł, tradycje polskiego lotnictwa. To już ćwierć wieku odkąd starają się Państwo kontynuować w kraju tę wielką, wspaniałą misję, jaką Stowarzyszenie Lotników Polskich prowadziło na wygnaniu, na uchodźctwie. W 1992 roku (…) doszło do przekazania tych tradycji tutaj, nad Wisłą, gdzie odzyskaliśmy wtedy suwerenność. Chciałem Państwu bardzo podziękować za pracę na rzecz tradycji niepodległościowej, na rzecz tradycji lotniczej.

 

Na sztandarze, który się tutaj znajduje widnieje napis, który właściwie odzwierciedla drogę życiową każdego lotnika i każdego żołnierza „Miłość żąda ofiary”. Lotnicy polscy w XX wieku wielokrotnie dawali przykład tego, że miłość do Polski, umiłowanie niepodległości żąda ofiary. I zawsze z tego hasła wywiązywali się najpiękniej. Setki, tysiące polskich lotników, którzy poświęcili swoje zdrowie, a często życie, abyśmy byli wolni, udowadniało każdego dnia, że miłość do wspólnoty, jaką jest Rzeczpospolita, miłość do współbraci, do współobywateli żąda poświęcenia i ofiary.

 

Drodzy Państwo, lotnicy widzą więcej, bo z góry widać więcej. Jako piloci są Państwo bliżej Pana Boga. W związku z tym i na sprawy ziemskie patrzycie z odpowiednią perspektywą. Możemy się od Was uczyć, jak na pewne sprawy, które tutaj na ziemi zaprzątają nasze umysły, spojrzeć z dystansem. Lotnik ma ten dystans w sobie, ponieważ widzi z góry całą kulę ziemską, cały horyzont, widzi wszystko lepiej. Dlatego też chcemy się od Was uczyć, jak na pewne sprawy, również związane z naszym ojczystym doświadczeniem, patrzeć z pewnego dystansu i z tej niezwykle cennej perspektywy.

 

Życzę Panu Prezesowi, życzę każdemu z Państwa, abyśmy mogli spotkać się na złotym jubileuszu Stowarzyszenia Lotników Polskich, bo w perspektywie naszego doświadczenia historycznego, czymże jest 25 lat? A zatem mam nadzieję, że w tym samym gronie będziemy mogli świętować złoty jubileusz Stowarzyszenia. Dziękuję bardzo gorąco za wszystkie podejmowane do chwili obecnej przedsięwzięcia, ale też proszę o to, zwłaszcza młode pokolenie, abyście nadal włączali się w kultywowanie tradycji lotniczej, tej przepięknej tradycji niesionej na skrzydłach Rzeczpospolitej, tej tradycji, wśród której haseł najważniejsze to właśnie to: „Miłość żąda ofiary” – powiedział Jan Józef Kasprzyk.

 

W dowód uznania wysiłków w upamiętnianiu walk o niepodległość RP Szef UdSKiOR odznaczył medalami „Pro Patria” Antoniego Jankowskiego, Jerzego Nowakowskiego, Stanisława Tołwińskiego oraz Jana Wyszomierskiego.

 

Uroczystość upamiętniała Pierwszy Światowy Zjazd Lotników Polskich, który miał miejsce we wrześniu 1992 r. W jego trakcie odbyło się przekazanie do Polski nazwy i tradycji Stowarzyszenia, które dotychczas miało swoją siedzibę w Londynie. Miała też miejsce oficjalna ceremonia przekazania sztandaru Polskich Sił Powietrznych do Dęblińskiej Szkoły Orląt. Do Polski na Zjazd przybyło ponad 800 lotników z całego świata. W uroczystościach wziął udział Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Wałęsa oraz były Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Gościem honorowym był marszałek Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii sir John Grandy, co było symbolem kontynuacji zawiązanej w okresie II Wojny Światowej polsko-brytyjskiej więzi i przyjaźni lotniczej.

 

nr 11 (407) listopad 2024

listopad