Prezentacja najnowszej książki autorstwa Endre László Vargi odbyła się 30 listopada 2016 r w Ambasadzie Węgier w Warszawie. W prezentacji pracy poświęconej nieznanym wątkom w relacjach polsko-węgierskich okresu międzywojnia wziął udział p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Ta książka ma fundamentalne znaczenie dla badaczy XX wieku i historyków zajmujących się wojną polsko-bolszewicką. Zebrane w niej dokumenty dają pełniejszy obraz naszych zmagań w 1920 roku. To jest ogromny wkład w rozwój historiografii polskiej, węgierskiej i międzynarodowej, bo przecież rok 1920 ma znaczenie nie tylko lokalne, nie tylko ważne dla państwa polskiego i węgierskiego, ale także był to rok przełomowy w dziejach Europy i świata. Ta praca daje oręż historykom do napisania monografii, która w Warszawie i Budapeszcie będzie czytana jako dobry przykład miłości i braterstwa dwóch dumnych i rycerskich narodów – powiedział podczas prezentacji książki p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Autorowi książki, historykowi Endre László Vardze udało się zgromadzić materiały dotyczące nieznanych wątków relacji polsko-węgierskich w okresie 20-lecia międzywojennego. Jest to m.in. zachowany w węgierskim odpisie traktat sowiecko-niemiecki z połowy 1920 roku, którego istnienie zaledwie podejrzewano. Z zebranych przez Endre László Vargę materiałów wynika także, że Węgry obok Francji miały pozostać jedynym państwem wspierającym Polskę materialnie i dyplomatycznie w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Redaktor naukowy publikacji prof. Grzegorz Nowik napisał we wstępie do niej „Węgry, które w 1919 roku przeżyły doświadczenie proklamowania tam i urzeczywistnienia bolszewickiej ideologii republiki rad, z czerwonym terrorem włącznie, pragnęły w dobrze pojętym interesie własnym nie dopuścić do powtórzenia się tej sytuacji latem 1920” Publikację „Dwa bratanki. Dokumenty i materiały do stosunków polsko-węgierskich 1918–1920” wydała Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych.