W Pałacu Prezydenckim przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie 23 września 2016 r. odbyło się spotkanie z okazji 40. rocznicy utworzenia Komitetu Obrony Robotników. Na uroczystości obecny był p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z osobami, które tworzyły środowisko korowskie. Wśród nich byli minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Piotr Naimski.
40 lat temu miało miejsce to wydarzenie, które było instytucjonalnym początkiem końca PRL-u. Dlaczego mówię, że instytucjonalnym? Dlatego, że Komitet Obrony Robotników był instytucją. Instytucją, która od samego początku, jej twórcy z założenia przyjęli, że ma działać oficjalnie. Ma działać oficjalnie, i w ten sposób doszło do wydarzenia niezwykłego, jak na tamte czasy, czasy komunizmu, gdzie siłą przewodnią była Polska Zjednoczona Partia Robotnicza. Otóż doszło do zderzenia Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, która była robotniczą tylko z nazwy, co wyraźnie pokazała zwłaszcza w 1976 roku poprzez wydarzenia w Radomiu, w Płocku i Ursusie. Z polskimi inteligentami dwóch pokoleń, którzy rzeczywiście stanęli w obronie robotników. Poszli za głosem tych, którzy ich poprzedzali, poszli za głosem polskich inteligentów, za ich etosem z przełomu XIX i XX. Etosem, który opisał w swoich esejach Bogdan Cywiński. Etosem służby inteligencji dla społeczeństwa, etosem „Solidarności”, inteligencji ze wszystkimi pozostałymi warstwami społecznymi – powiedział do zebranych w Pałacu Prezydent Andrzej Duda.
Spotkanie zakończył okolicznościowy koncert oraz poczęstunek. Wcześniej w pałacu odbyła się lekcja historii dla uczniów szkół średnich, którą poprowadziła Justyna Błażejowska, autorka książki "Harcerską drogą do niepodległości. Od Czarnej Jedynki do Komitetu Obrony Robotników".
Komitet Obrony Robotników powstał 23 września 1976 r. na skutek represji władz komunistycznych wobec robotników, którzy w czerwcu tego samego roku wyszli na ulicę, aby walczyć o swoje prawa. Utworzenie KOR-u było przełomem w walce o niepodległość Polski. Od tego momentu inteligencja dążyła do współpracy z robotnikami, a społeczeństwo powoli budziło się do pracy na rzecz wolności. W szeregach KOR-u znaleźli się bohaterowie walk o niepodległość Polski z lat 1914-1945. Należy tu przypomnieć żołnierza roku 1920 i kapelana Szarych Szeregów ks. Jana Zieję, Legionistę i członka Krajowej Rady Ministrów Antoniego Pajdaka i żołnierza Pułku Baszty w Powstaniu Warszawskim Jana Józefa Lipskiego.