Szefowie Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell i Michał Syska oddali hołd poległym żołnierzom 1. Dywizji Pancernej i ich dowódcy gen. Maczkowi w Griete koło Terneuzen i w Axel w Północno - Zachodnich Niderlandach.
We wrześniu 1944 roku 1 Dywizja Pancerna generała Stanisława Maczka stoczyła bój o holenderskie miasto Axel. Zwycięska samodzielna akcja zgrupowania taktycznego 3 Brygady Strzelców pod dowództwem płk. dypl. Franciszka Skibińskiego otworzyła aliantom drogę do holenderskich i belgijskich portów, gdzie mogły zawijać statki i okręty z zaopatrzeniem dla sprzymierzonych.
Zapaliliśmy znicze przed pierwszym pomnikiem generała Stanisława Maczka w Holandii, przy nabrzeżu w Griete, a także przed pomnikami i tzw. Krzyżem Dragonów poświęconymi polskim wyzwolicielom w pobliskim Axel. Znicze zapaliliśmy również na cmentarzu w Axel, gdzie spoczywa 30 polskich żołnierzy poległych w walkach o miasto.
Odwiedziliśmy także Muzeum Gdynia w Axel, gdzie w jedynej ocalałej z wojennej pożogi stodole zaadoptowanej na muzeum zgromadzono dużą liczbę pamiątek po żołnierzach 1. Polskiej Dywizji Pancernej wyzwalającej to miasto. W Muzeum znajduje się m. in. miniaturowa replika mostu o historycznej nazwie "Gdynia".
80 lat temu polscy saperzy zbudowali w Kijkuit pod Axel most, dzięki któremu zdołali się przep-rawić i wyzwolić Wschodnią Flandrię.