Zastępca Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Pan Minister Michał Syska w dniu 26.09 br. wziął udział w uroczystości z okazji 50 - lecia istnienia szkół im. Szarych Szeregów na Bródnie w siedzibie Zespołu Szkół nr 128.

 W wydarzeniu udział wzięli m.in.: druh Leon Skórzewski - dowódca plutonu 618 VI Obwodu (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej oraz druh Ryszard Cholewa - Przewodniczący Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Szarych Szeregów, Dyrektor Gabinetu Prezydenta m. st. Warszawy, Zastępczyni Burmistrza Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy, Radna Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy, Sekretarz Okręgu Warszawskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Sekretarz Generalny Zarządu Głównego Stowarzyszenia Szarych Szeregów.


Po oficjalnym przywitaniu gościu nastąpiło odsłonięcie ławki pamięci znajdującej się przed budynkiem szkoły oraz złożenie wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą poległych w czasie Powstania Warszawskiego harcerzy Szarych Szeregów.


Kolejnym punktem uroczystości była akademia okolicznościowa. W trakcie której Pan Minister Michał Syska uhonorował Medalami Pro Patria osoby szczególnie zasłużone w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość ojczyzny. Odznaczenie otrzymały: Pani Hanna Kiljańska oraz Pani Beata Pajęcka – Pluta.


W swoim wystąpieniu Pan Minister na początku przytoczył czym była organizacja Szarych Szeregów w czasie II wojny światowej:
- Polscy żołnierze byli obecni na wszystkich frontach walczyli na wschodzie i na zachodzie walczyli na lądzie w powietrzu i na morzu. W okupowanej Polsce powstawały konspiracyjne organizacje a wśród nich organizacja polskich harcerzy Szare Szeregi. To właśnie młodzi ludzie skupieni w organizacji harcerskiej codzienną działalnością w czasach drugiej wojny światowej dali świadectwo swojego patriotyzmu i determinacji w walce o wolną ojczyznę. Prowadząc akcje małego sabotażu akcje dywersyjne, ale także ucząc się na tajnych kompletach i przygotowując się do walki zbrojnej. Do walki zbrojnej, którą podjęli podczas Powstania Warszawskiego.

 

Michał Syska w daleszej części wsojego przemówienia podkreślił jak wielką rolę odgrywały i nadal odgrywają Szare Szeregi w polskim społeczeństwie.
- Najbardziej dobitnym świadectwem jest tablica, pod którą złożyliśmy kwiaty, tablica upamiętniająca poległych harcerzy Szarych Szeregów poległych w walce o wolną Polskę. Nazwa Szare Szeregi stała się dla wielu pokoleń Polek i Polaków symbolem patriotyzmu i poświecenia dla wolnej ojczyzny, poświęcenia tego najmłodszego pokolenia.


Swoje przemówienia wygłosili również m.in.: Dyrektor Gabinetu Prezydenta m. st. Warszawy, Zastępczyni Burmistrza Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy oraz Sekretarz Okręgu Warszawskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.


Uroczystość została zwieńczona częścią artystyczną przygotowaną przez uczniów Zespołu Szkół nr 128.

 

nr 11 (407) listopad 2024

listopad