1 sierpnia br. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk zainaugurował obchody 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego od upamiętnienia generała Antoniego Chruściela ps. Monter, który w kamienicy przy ul. Filtrowej na warszawskiej Ochocie podpisał rozkaz o godzinie "W".

 

Pod tablicą na budynku w którym mieściła się kwatera sztabu dowódcy Okręgu Warszawa - Miasto AK zebrali się ostatni Powstańcy Warszawscy, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, wojska, służb mundurowych, harcerze i mieszkańcy stolicy.
Do zgromadzonych uczestników uroczystości okolicznościowe przemówienie skierował minister Jan Józef Kasprzyk.
 
– Nikt nie pojmie decyzji o wybuchu Powstania Warszawskiego jeżeli nie żył wtedy w Stolicy dumnej, nieugiętej ale wtłaczanej pod niemiecki, narodowosocjalistyczny but. [...] Nasza decyzja o wybuchu Powstania Warszawskiego, cytując płk. Kazimierza Iranka-Osmeckiego, miała coś z tragedii antycznej. Była przeznaczeniem przed którym nie mogliśmy uciec. Wiedzieliśmy, ze podejmując tę decyzję ryzykujemy bardzo wiele, ryzykujemy dramatem Warszawy ale innej decyzji w tej Warszawie podjąć nie można było - w tej Warszawie niepokornej, pragnącej wolności, godności, pragnącej żyć pełnią życia i tego, co w życiu ludzi, Narodów i Państw jest najważniejsze - Niepodległością. 
 
Po wystąpieniach reprezentantów władz miasta i dzielnicy Warszawa-Ochota oraz szefa UdSKiOR Jana Józefa Kasprzyka i Bogdana Bartnikowskiego, przedstawiciela IV Obwodu AK Warszawa-Ochota uroczystości zwieńczyła ceremonia złożenia wieńców i kwiatów.
 
Dziś również na warszawskiej Ochocie prezydent RP Andrzej Duda upamiętnił ofiary "Zieleniaka" składając kwiaty pod tablicą memoratywną. Podczas uroczystości obecny był też szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk.

nr 11 (407) listopad 2024

listopad