W przededniu 60. rocznicy śmierci Aleksandry Piłsudskiej, małżonki Marszałka Józefa Piłsudskiego, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zorganizował na Starych Powązkach obchody upamiętniające tę jedną z najodważniejszych kobiet walczących w XX wieku o Niepodległość.

W uroczystości z udziałem asysty wojskowej, która rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego RP udział wzięła wnuczka śp. Aleksandry Piłsudskiej Joanna Onyszkiewicz z małżonkiem, minister Jan Józef Kasprzyk oraz przedstawiciele Senatu RP, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Instytutu Pamięci Narodowej, Centralnej Biblioteki Wojskowej, dyrektorzy Muzeów, instytucji i organizacji związanych z Marszałkiem Józefem Piłsudskim oraz kombatanci i działacze opozycji antykomunistycznej.


Minister Jan Józef Kasprzyk przemawiając do zgromadzonych przypomniał zasługi Aleksandry Piłsudskiej z domu Szczerbińskiej, drugiej żony Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

– Należała do pokolenia niepokornych, które rodziło się z niezgody na niewolę Polski, a wolność osobistą i wolność wspólnoty narodowej i państwowej traktowało jako wartość nadrzędną dla której można poświęcić swoje zdrowie i życie. Tak było przecież w czasie rewolucji 1905 roku, w czasie akcji pod Bezdanami, której uczestniczką była Aleksandra Szczerbińska, później Marszałkowa Piłsudska. Tak było w czasie walk legionowych i służby konspiracyjnej w Polskiej Organizacji Wojskowej. Oddajemy też hołd Aleksandrze Piłsudskiej dziękując za to wszystko, co czyniła dla współrodaków zarówno w okresie międzywojennym, jak i później, w czasach swego emigracyjnego życia. To ona była organizatorką wielu międzywojennych akcji socjalnych kierowanych do walczących o niepodległość, do wdów i sierot po legionistach, peowiakach oraz żołnierzach wojny polsko – bolszewickiej. Zakładane przez nią ogródki jordanowskie i szkoły, to rzecz nie do przecenienia – mówił szef UdSKiOR.

 

Minister zauważył, że Aleksandra Piłsudska była także inicjatorką i pomysłodawczynią odznaczenia międzywojennego jakim był Krzyż Niepodległości i podkreślił jej zasługi w działalności na rzecz emigracji niepodległościowej. Była tą osobą, która wniosła w sposób istotny wiedzę o Polsce wolnej i niepodległej w czasie, kiedy tutaj trwało zniewolenie komunistyczne. Jej zasługi dla Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie, Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku, dla środowisk emigracyjnych były ogromne.

 

Szef UdSKiOR przypomniał, że wcześnie osierocona Aleksandra Piłsudska wyniosła z domu rodzinnego z nauk wpajanych przez babcię Karolinę Zahorską bardzo ważną maksymę – nigdy nie wolno stać z boku, nigdy nie wolno przypatrywać się rzeczywistości, która nas otacza. Zawsze trzeba się aktywnie i mocno włączać w działania służące dobru wspólnoty jaka jest naród i państwo.

Po odmówieniu modlitwy zgromadzeni na uroczystości oddali hołd Aleksandrze Piłsudskiej składając wieńce i kwiaty.

nr 2 (398) 2024 luty

2024 luty