W tym roku obchodzimy 231. rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni, zwany Wielkim Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji w Warszawie odbyły się centralne obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja (ustanowionego uchwałą Sejmu RP z 2004 roku).
Tegoroczne obchody rozpoczęła Msza święta o godz. 9:30 w Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela Eucharystii przewodniczył ks. kard. Kazimierz Nycz, który wygłosił również kazanie do wiernych.
Następnie w Zamku Królewskim odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych. Ordery Orła Białego zostały wręczone przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę historykowi Antoniemu Lenkiewiczowi oraz pisarzowi Antoniemu Liberze.
W samo południe na pl. Zamkowym miały miejsce centralne obchody. Po odegraniu hymnu RP miał miejsce salut armatni (wystrzały armat miły miejsce na znajdującym się nieopodal pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego). Do uczestników uroczystości swoje przemówienie skierował Prezydent RP Andrzej Duda. Nie zabrakło w nim odniesienia do obecnej sytuacji geopolitycznej związanej z sytuacją w Ukrainie:
– Dziękuję za wszystkie decyzje dotyczące wsparcia Ukrainy: i tego humanitarnego, i tego militarnego, którego Rzeczpospolita udziela, by Ukraińcy mogli walczyć i odeprzeć wroga, który chce zniszczyć ich naród (…) Dziękuję za niezwykle odpowiedzialną politykę, budującą naszą wspólnotę. Politykę, która właśnie zmienia naszą historię. Wierzę w to głęboko, że na lepsze.
W uroczystości uczestniczyli m.in. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, Wicemarszałek Małgorzata Gosiewska, Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.
--
Podpisana na Zamku Królewskim w Warszawie przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego ustawa rządowa regulowała ustrój Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Do jej najważniejszych zmian należało:
– zmiana ustroju państwa na monarchię dziedziczną;
– zniesienie formalne liberum veto;
– znaczące ograniczenie demokracji szlacheckiej, przez odbieranie prawa głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nie posiadającej ziemi;
– stawianie chłopów pod ochroną państwa;
– częściowo zrównanie praw osobistych mieszczan i szlachty;
– ustanowienie katolicyzmu religią panującą.