W Nowej Rudzie powstał pierwszy w województwie dolnośląskim obelisk poświęcony Pamięci Żołnierzy Wyklętych.  Uroczystego odsłonięcia pomnika, 29 maja 2016 roku, dokonali wspólnie p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk i poseł Michał Dworczyk.

 

Wielce Czcigodni Weterani, wdzięczni Wam jesteśmy za to, że możemy z Wami świętować  trud i czyn zbrojny Żołnierzy Niezłomnych, Żołnierzy Wyklętych. Przepraszamy też Was za to, że dopiero po dwudziestu paru latach w wolnej Polsce pamięć o Żołnierzach Niezłomnych jest z taką mocą i siłą przypominana. Gromadzi nas tutaj pamięć o Żołnierzach Niezłomnych - Żołnierzach Wyklętych. Wyklęła ich komuna – ten straszny, nieludzki system. Ona ich wyklęła, ale nigdy nie wyklął ich naród, który widział w Żołnierzach Niezłomnych swój punkt odniesienia, źródło i fundament wartości, którymi naród polski żyć musi. To, że byli skazani na zapomnienie i wyklęci w okresie Polski Ludowej nie dziwi. Dziwi bardziej to, że po 1989 roku zdarzały się i zdarzają się jeszcze niestety takie głosy, które podważają sens ich walki (…) Pojawiają się głosy, które określają ten okres powstania antykomunistycznego jako czas wojny domowej, która ma to do siebie, że obie walczące ze sobą  strony mają rację, toczą spór – spór przykry, bo wojenny, ale spór. Trzeba sobie wyraźnie powiedzieć, że okres walk Żołnierzy Niezłomnych to nie była wojna domowa, to była walka tych którzy stanęli po stronie prawdy i dobra z tymi, którzy stanęli po stronie kłamstwa i zła. Nie była to wojna domowa, ale wojna o wolność i niepodległość – powiedział p. o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Podczas uroczystości przed kościołem pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk  odznaczył medalem „Pro Patria” Jana Karandzieja oraz medalami „Obrońcy Ojczyzny 1939-1945” Genowefę Aleksander oraz Janusza Słocińskiego.

 

nr 12 (408) grudzień 2024

grudzien 2024