14 października br. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wziął udział w spotkaniu z pensjonariuszami Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich przy ul. Nowolipie 22. Rozmowę moderował Janusz Owsiany, prezes Stowarzyszenia Monopol Warszawski, współtwórca i opiekun placówki dziennego wsparcia dla weteranów 1944 roku. 

 

Dla mojego pokolenia są Państwo niedoścignionym wzorem poświęcenia dla tego wszystkiego, co nazywamy wspólnotą pokoleń. Jesteśmy wdzięczni, że kiedy walczyliście na barykadach powstańczej Warszawy nie myśleliście o sobie, tylko myśleliście o nas – tymi słowami Jan Józef Kasprzyk zwrócił się na wstępie do zgromadzonych.

 

Minister rozmawiał z Powstańcami o ich bieżących potrzebach oraz różnych formach pomocy oferowanych przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie. Zgromadzonym przypomniał o ostatniej nowelizacji ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych, która wprowadziła możliwość korzystania z pomocy pieniężnej jednorazowej dwa razy w roku oraz podniosła ustawowe progi regulujące możliwość uzyskania pomocy pieniężnej: jednorazowej i okresowej. Podopiecznym Urzędu opowiadał również o możliwościach uzyskania dofinansowania zakupu aparatu słuchowego oraz leczenia uzdrowiskowego w przypadku zaistnienia specjalnych potrzeb zdrowotnych.

 

Pokolenia urodzone w wolnej Polsce mają wobec Państwa dług, którego spłacić nie można. Jako Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który z ramienia państwa polskiego sprawuje opiekę nad kombatantami, staramy się jednak pomagać Państwu w tym wszystkim, z czym dziś się zmagacie. Za współpracę w tym zakresie jesteśmy także wdzięczni innym placówkom i stowarzyszeniom, jak: Stowarzyszeniu Monopol Warszawski i Towarzystwu Przyjaciół Warszawy prowadzącym Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich Nowolipie 22, Muzeum Powstania Warszawskiego czy samorządowi warszawskiemu – podsumował szef UdSKiOR.

 

--

Otwarty w 2018 r. i prowadzony przez Stowarzyszenie Monopol Warszawski w partnerstwie z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy, Dom Powstańców Warszawskich przy ul. Nowolipie 22 na Woli jest jedyną w kraju placówką dziennego pobytu dla weteranów walk roku 1944.

 

Dom Powstańców Warszawskich zapewnia swoim pensjonariuszom szeroki wachlarz bezpłatnych usług oraz świadczeń. Oprócz podstawowych zadań opiekuńczych i socjalnych, placówka realizuje także ofertę integracyjną, edukacyjną i kulturalną. W Domu Powstańców Warszawskich odbywają się m.in.: zajęcia i warsztaty integracyjne, specjalistyczne konsultacje medyczne, zajęcia fizjoterapeutyczne, wydarzenia artystyczne, spotkania okolicznościowe i międzypokoleniowe.

 


nr 11 (407) listopad 2024

listopad