W Gorzowie Wielkopolskim szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk spotkał się z kombatantami oraz działaczami opozycji antykomunistycznej województwa lubuskiego. Podczas poniedziałkowej (22 stycznia) wizyty podkreślił, jak ważną rolę odgrywa państwo polskie w opiece nad swoimi bohaterami i skąd należy w tej mierze czerpać najlepszy wzór.

 

Zdaniem Jana Józefa Kasprzyka w II Rzeczypospolitej opieka nad weteranami powstania styczniowego była rzeczą oczywistą. Władze, na czele z marszałkiem Józefem Piłsudskim, wielokrotnie podkreślały, że w tamtym pokoleniu powstańców styczniowych współczesne pokolenie budujące Polskę musi odnaleźć swój punkt odniesienia. Że w tamtym pokoleniu tkwi siła i wzór. Dlatego w II Rzeczpospolitej tak ogromną opieką darzono powstańców styczniowych, weteranów wielkiej walki o niepodległość Polski. Z tamtej lekcji II Rzeczypospolitej czerpać musimy i my - podkreślał.

 

Jak wykazywał zebranym szef urzędu, „znajdujemy się dziś w gronie tych, którzy podobnie jak powstańcy styczniowi, nie wahali się w godzinie największej próby, w czasie II wojny światowej i tuż po wojnie walczyć z bronią w ręku, aby Polska powróciła znów na mapy świata”. Są na dzisiejszym spotkaniu wśród nas weterani, którzy czynem orężnym świadczyli, że kochają Polskę i wolność Rzeczypospolitej ponad wszystko. Są z nami zesłańcy Sybiru, których Rosja sowiecka zesłała na katorgę tylko dlatego, że byli Polakami (…) I są wśród nas ci następni, którzy toczyli walkę bezorężną o Rzeczpospolitą – działacze opozycji antykomunistycznej, którzy płacili niejednokrotnie najwyższą cenę: zdrowia i życia – mówił.

 

Dziś my, którzy pragniemy pomagać walczącym o Polskę, chcemy czerpać z tego, w jaki sposób czyniła to II Rzeczpospolita. Dlatego też, wykazywał szef urzędu, władze Rzeczpospolitej dążą do tego, aby „jak najpiękniej wam podziękować – nie tylko w chwilach uroczystych, ale każdego dnia”, zaś ta idea przyświeca zarówno Urzędowi ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, jak i władzy państwowej na szczeblu wojewódzkim. Służy temu znowelizowana ustawa o działaczach opozycji antykomunistycznej i osobach represjonowanych z powodów politycznych; ustawa która zrównuje ich w uprawnieniach z kombatantami walki orężnej. Służy temu przygotowywana obecnie nowelizacja ustawy o kombatantach, która poszerzy katalog osób represjonowanych po wojnie o żołnierzy górników wcielanych przymusowo do karnych kompanii, jako element niebezpieczny – punktował.

 

Jak dodał Jan Józef Kasprzyk, w wyniku ostatniej nowelizacji ustawy opieka nad bohaterami naszej wolności przeszła w ręce państwa polskiego również w terenie na ręce wojewody, który jest przedstawicielem rządu Rzeczypospolitej.

 

Podczas poniedziałkowego spotkania zostały wręczone medale „Pro Patria”.

 

nr 11 (407) listopad 2024

listopad