Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell wziął udział w pokazie specjalnym filmu dokumentalnego ,,DNI PRZEŁOMU. WARSZAWA 1918’’ w siedzibie Centralnej Biblioteki Wojskowej.

 

Film pokazuje ostatnie dni niemieckiej okupacji Warszawy, obrazuje ówczesne nastroje społeczne. Autor stara się przedstawić radosną, ale również napiętą atmosferę panującą w mieście świadomym zbliżającej się niepodległości. Narrator przedstawia nam przyszłą stolicę, mającego się odrodzić państwa jako miejsce absolutnie szczególne. Widzimy Warszawę, w której rozgrywały się i ogniskowały najważniejsze wydarzenia: powrót Marszałka Józefa Piłsudskiego po uwolnieniu go z magdeburskiego więzienia, początki tworzenia nowego polskiego rządu oraz euforię mieszkańców miasta mieszającą się z obawami o przyszłość kraju.

 

Dokument otwiera symboliczna scena (oparta na faktach), w której trzech gimnazjalistów rozbraja niemieckiego pułkownika – po 123 latach Polska wybija się na niepodległość!

 

Akcja filmu dzieje się 10 listopada 1918 roku. Dużym walorem dzieła są bogate archiwalia pozyskane m.in. z Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

W trakcie spotkania Szef UdSKiOR uhonorował medalem Pro Bono Poloniae Pana insp. Marka Gago, Komendanta Komisariatu Rzecznego Policji w uznaniu szczególnych zasług w upowszechnianiu wiedzy o historii walk niepodległościowych, krzewieniu postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie, a także kultywowaniu oraz popularyzacji poza granicami Kraju wiedzy o tradycjach niepodległościowych.

 

Po ceremonii medalowej minister wygłosił okolicznościowe przesłanie, w którym szczególne słowa skierował do obecnych w sali uczniów warszawskich szkół.

 

Lech Parell na początku swojego wystąpienia zaznaczył, jak ważną role w codziennym życiu odgrywa niepodległość, której nie możemy ograniczać do jednego dnia w roku, w którym świętujemy jej odzyskanie - Dzisiaj mówimy o 106 rocznicy odzyskania niepodległości, ale o naszą niepodległość walczymy właściwie każdego dnia o naszą niepodległość walczono nie tylko w roku 1918 o naszą niepodległość walczono na przestrzeni dziejów.

 

- Dlatego tak ważne jest to żebyśmy o tym pamiętali. Niepodległość to nie jest sprawa historyczna, niepodległość to jest coś co jest istotne dzisiaj – zaznaczył w swoim wystąpieniu Szef UdSKiOR

 

W dalszej części przesłania Lech Parell podkreślił jak duże znaczenie ma demokracja oraz brak podziałów w społeczeństwie.

 

-Musimy być odpowiedzialni za to co się w Naszym kraju dzieje, nie możemy dopuszczać do podziałów- powiedział minister.

 

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zakończył swoje wystąpienie słowami: - Musimy rozumieć, że podział będzie, musimy rozumieć, że będą różnice, ale musimy się ponad te podziały wznosić. Niech żyje Polska!  

 

Nagrodzonemu Serdecznie Gratulujemy!

 

 

nr 11 (407) listopad 2024

listopad