18.10 br. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell był gościem Jubileuszu 30 - lecia restytucji Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego w Muzeum Wojska Polskiego.

 

Uczestnikami uroczystości byli również m in.: Kontradmirał Jarosław Wypijewski - Dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Sebastian Wasilczuk - Z-ca Dyrektora Gabinetu Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Poseł Andrzej Grzyb - przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, Płk Arkadiusz Michalak - reprezentujący Sekretarza Stanu Pana Ministra Pawła Zalewskiego, nadinsp. Marek Boroń. Episkopat Kościoła Prawosławnego reprezentowany był w osobach: Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Paisjusz, Prawosławny Arcybiskup Przemyski i Gorlicki, Grzegorz - Prawosławny Arcybiskup Bielski - reprezentujący zwierzchnika Polskiego Metropolitalnego Kościoła Prawosławnego, Metropolitę Warszawskiego i całej Polski Sawę, Atanazy - Polski Biskup Prawosławny, Ordynariusz Diecezji Łódzko-Poznańskiej oraz Andrzej - Prawosławny Biskup Supraski. Jego Ekscelencja dr Wiesław Lechowicz - Biskup Polowy Wojska Polskiego, oraz ksiądz ppłk Tomasz Wola, czasowo pełniący obowiązki Ewangelickiego Biskupa Polowego.

 

Wydarzenie rozpoczęło się od powitania gości, przyjęcia meldunku oraz wprowadzenia pocztu sztandarowego.

 

Kolejnym punktem spotkania było odegranie Hymnu Państwowego.

 

Następnie wygłoszono decyzję Ministra Obrony Narodowej oraz decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, na podstawie których nadano odznaczenia resortowe. Wśród wyróżnień Złotym Medalem za zasługi dla Policji został odznaczony Prawosławny Ordynariusz Wojskowy.

Odczytany został również Rozkaz Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego w sprawie nadania odznaki okolicznościowej: "Medalu 30 -lecia Restytucji Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego". Wyróżnienie odebrał również Minister Lech Parell.

 

Po nadaniu odznaczeń list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy został odczytany przez kadm. Jarosława Wypijewskiego, Dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi.

 

W pierwszych słowach swojego wystąpienia Szef UdSKiOR Lech Parell przekazał podziękowania:

- Ordynariat jest szczególnym partnerem mojego Urzędu, Urzędu którym kieruje, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Mamy okazję od wielu lat ściśle współpracować przy organizacji wydarzeń patriotycznych, przy organizacji niezwykle istotnych wydarzeń dla naszego społeczeństwa. Cieszymy się, dziękujemy Wam za to drodzy kapłani, drodzy kapelani ze jesteście z nami, że niesiecie swoją posługę na Monte Cassino, że jesteście z nami w Bolonii, że jesteście z nami pod Grobem Nieznanego Żołnierza, że jesteście z nami i przede wszystkim, ze swoimi wiernymi, w wielu ważnych dla naszej niepodległości, dla naszej walki o niepodległość miejscach.

 

W dalszej części swojej wypowiedzi Lech Parell podkreślił rolę i znaczenie Kapelana:

- W naszej historii, zarówno w czasach pokoju jak i wojny, żołnierzowi polskiemu towarzyszył zawsze kapelan. Kapelan niósł duchową pomoc, niósł opiekę i wspierał żołnierza modlitwami w intencji Ojczyzny ale wspierał także w intencji zdrowia i życia. Kapelan był przy żołnierzu na polu bitwy, kapelan był przy żołnierzu na tyłach, kapelan był przy żołnierzu zawsze. Jest niezwykle znamienne, że nawet w najcięższych latach komunizmu, w armii, która formowała się na wschodzie istnieli, funkcjonowali kapelani. Działo się tak mimo, że obok kapelanów równolegle funkcjonowali także polityczni politrucy. To paradoks, że nawet w takiej sytuacji, nawet w tak skrajnej sytuacji jaka miała miejsce tam na wschodzie, kapelan mógł funkcjonować, kapelan istniał. Dlatego, że funkcjonowanie kapelana, funkcjonowanie Ordynariatu było podyktowane przede wszystkim potrzebą serca.

 

Po przemówieniach okolicznościowych nastąpiło odprowadzenie pocztu sztandarowego oraz złożenie meldunku o zakończeniu uroczystości.

 

Obchody zwieńczył krótki koncert Chóru Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

 

nr 11 (407) listopad 2024

listopad