Z okazji 79 rocznicy zakończenia II Wojny Światowej Urząd do Spraw Kombatantów oraz Osób Represjonowanych zorganizował na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie uroczystość upamiętniającą bohaterów walk o niepodległość.

 

Upamiętnienie rozpoczęło się od odegrania hymnu RP. Podczas uroczystości okolicznościowe przemówienie wygłosił szef UdSKiOR Lech Parell.

 

Szanowni Państwo,

 siedemdziesiąt dziewięć lat temu 8 maja 1945 roku Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, która zakończyła II wojnę światową w Europie. Wszystkim zaangażowanym w nią narodom wojna ta przyniosła niezmierzony ogrom cierpień i strat. Ta najkrwawsza hekatomba XX wieku pochłonęła ponad 50 milionów istnień ludzkich, w tym 6 milionów polskich obywateli.W Narodowym Dniu Zwycięstwa składam najwyższy hołd polskiemu żołnierzowi, który pomimo wrześniowej klęski w 1939 roku nie złożył broni, włączał się do walki na wszystkich frontach - na lądzie, morzu i w powietrzu. Brał udział w zmaganiach partyzanckich, powstaniach i w wielkich operacjach wojennych sił koalicji antyhitlerowskiej. Po blisko sześciu latach walk wzniósł biało-czerwone sztandary w Wilhelmshaven i w Berlinie.W tym dniu warto przypomnieć, że ogółem w trakcie II wojny światowej w szeregach polskich i sojuszniczych formacji wojskowych walczyło blisko 2 miliony obywateli polskich, w tym ponad pół miliona służyło w 1945 roku w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie i Wojsku Polskim na Wschodzie. Niestety zwycięstwo nad niemieckim totalitaryzmem nie przyniosło upragnionej wolności Europie Środkowej i Wschodniej, w tym Polsce. Została ona oddzielona od demokratycznego świata „żelazną kurtyną” i pozostawała pod dominacją Związku Sowieckiego aż do 1989 roku. Dzisiaj, w niepodległej Polsce świadomi jesteśmy, jak wiele zawdzięczamy ludziom, których młodość wypełniła wojenna służba. Oddając im hołd, nie zapominamy o tysiącach poległych i zamordowanych żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego oraz o cywilnych ofiarach tej okrutnej wojny. O żołnierzach Września pochowanych w mogiłach w Katyniu, Miednoje i Charkowie, o wysiedlonych przemocą z domów mieszkańców Pomorza, Wielkopolski i Śląska, o więźniach hitlerowskich obozów koncentracyjnych i stalinowskich łagrów oraz o tych wszystkich, którzy spoczęli na polskich wojennych cmentarzach rozsianych od białoruskiego Lenino poprzez Tobruk i Monte Cassino aż po brytyjski Newark.

Ten dzień jest dla nas dniem szczególnym. Jest dowodem na to, że trud wojenny naszych kombatantów, weteranów, lata ich walki i krew przelana na wszystkich frontach II wojny światowej i w zbrojnej konspiracji nie została i nigdy nie zostanie zapomniana.

 

Część Ich pamięci!

 

Na koniec najcieplejsze słowa swej wdzięczności kieruję do weteranów i seniorów polskiej społeczności kombatanckiej, życząc im zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym oraz dziękując za dotychczasową działalność i zaangażowanie. - powiedział szef UdSKiOR Lech Parell

 

 Wśród zgromadzonych gości obecni byli m. in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Stanisław Wziątek, kombatanci oraz młodzież szkolna. Na zakończenie uroczystości zgromadzone delegacje złożyły wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oddając hołd poległym podczas II Wojny Światowej.

 

nr 11 (407) listopad 2024

listopad