Wnioski o nadanie Krzyża Zesłańców Sybiru osobom posiadającym obywatelstwo polskie i zamieszkałym stale w Polsce przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego. Z inicjatywą uhonorowania tych osób występują do Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych władze naczelne związków i stowarzyszeń kombatanckich. Wnioski kierowane do Urzędu bezpośrednio przez władze struktur terenowych nie będą rozpatrywane. Po stwierdzeniu zasadności składanych propozycji, Departament Uroczystości sporządza przewidziany zarządzeniem Prezydenta RP, stosowny wykaz i po akceptacji Szefa Urzędu - za pośrednictwem ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego - przesyła go wraz z wnioskami do Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Szczególnie ważne jest właściwe sporządzenie wniosku. Powinien być wypełniony pismem maszynowym (drukowany komputerowo). Wnioski wypełnione odręcznie nie będą przyjmowane do realizacji.
Ponadto w odpowiednich rubrykach należy wpisać:
1. nazwę jednostki organizacyjnej związku lub stowarzyszenia, w której sporządzono wniosek,
2. nazwę miejscowości będącej siedzibą tej jednostki organizacyjnej,
3. sygnaturę (np. ZG 1/12), która składa się z: literowego (2 do 4 liter) oznaczenia jednostki organizacyjnej; numeru ewidencyjnego z DEWD,
4. datę sporządzenia wniosku,
5. numer egzemplarza wniosku (jeżeli wniosek wykonywany jest w jednym egzemplarzu należy wpisać – „egzemplarz pojedynczy”).
Podobnie, na drugiej stronie wniosku - oprócz wymienionego już numeru ewidencyjnego - należy wpisać numer egzemplarza wniosku (ewentualnie „egzemplarz pojedynczy”), liczbę wykonanych egzemplarzy oraz nazwisko osoby sporządzającej wniosek. Pismo przewodnie, za którym będą przesyłane do Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wnioski o nadanie Krzyża Zesłańców Sybiru (również w korespondencji pomiędzy strukturami związków i stowarzyszeń kombatanckich) powinno zawierać wpis o ilości załączników.
Znajdujące się na pierwszej stronie formularza rubryki, przeznaczone na wpis numeru rejestru i numeru pozycji w wykazie, należy pozostawić bez żadnych wpisów – zostaną one wypełnione w Urzędzie do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych lub w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz w Kancelarii Prezydenta RP.
Sporządzający wniosek powinien umieścić swoją pieczęć i podpis w rubryce 13 pod uzasadnieniem wniosku, a rubrykę numer 14 pozostawić na wpis władz naczelnych związku lub stowarzyszenia kombatanckiego. Wolną pozostawia się rubrykę 15 wniosku.
Przy rozpatrywaniu przedłożonych wniosków istotne jest, aby ich uzasadnienie było zgodne z wymaganiami zawartymi w § 3 ust. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 stycznia 2004 r. w sprawie nadawania Krzyża Zesłańców Sybiru. Uzasadnienie powinno zawierać informację: czy osoba proponowana do odznaczenia w chwili deportacji posiadała obywatelstwo polskie; czas i miejsce deportacji; w przypadku osoby urodzonej na zesłaniu - czy w chwili deportacji choćby jedno z rodziców posiadało obywatelstwo polskie. Należy również załączyć kserokopie dokumentów potwierdzających fakt deportacji.
Wnioski o nadanie Krzyża osobom nieposiadającym obywatelstwa polskiego lub zamieszkałym stale za granicą przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej minister właściwy dla spraw zagranicznych. Wnioski o uhonorowanie tych osób składają do Ministerstwa Spraw Zagranicznych - za pośrednictwem polskich placówek dyplomatycznych lub urzędów konsularnych – władze związków i stowarzyszeń kombatanckich, funkcjonujących w kraju pobytu.
Rzecznik Praw Pacjenta
Rzecznik Praw Pacjenta jest centralnym organem administracji rządowej właściwym w sprawach ochrony praw pacjentów określonych w ustawie z dnia 6 listopada 2008 roku (tekst jednolity Dz.U. 2016 poz. 186) o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Rzecznik wykonuje swoje zadania przy pomocy Biura Rzecznika Praw Pacjenta.
Biuro Rzecznika Praw Pacjenta jest urzędem administracji rządowej, przy pomocy którego Rzecznik Praw Pacjenta wykonuje swoje zadania w zakresie ochrony praw pacjenta określonych w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz w przepisach odrębnych.
Do zakresu działania Rzecznika należy:
- prowadzenie postępowań w sprawach praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów;
- w sprawach cywilnych wykonywanie zadań określonych w art. 55;
- opracowywanie i przedkładanie Radzie Ministrów projektów aktów prawnych dotyczących ochrony praw pacjenta;
- występowanie do właściwych organów z wnioskami o podjęcie inicjatywy ustawodawczej bądź o wydanie lub zmianę aktów prawnych w zakresie ochrony praw pacjenta;
- opracowywanie i wydawanie publikacji oraz programów edukacyjnych popularyzujących wiedzę o ochronie praw pacjenta;
- współpraca z organami władzy publicznej w celu zapewnienia pacjentom przestrzegania ich praw, w szczególności z ministrem właściwym do spraw zdrowia;
- przedstawianie właściwym organom władzy publicznej, organizacjom i instytucjom oraz samorządom zawodów medycznych ocen i wniosków zmierzających do zapewnienia skutecznej ochrony praw pacjenta;
- współpraca z organizacjami pozarządowymi, społecznymi i zawodowymi, do których celów statutowych należy ochrona praw pacjenta;
- analiza skarg pacjentów w celu określenia zagrożeń i obszarów w systemie ochrony zdrowia wymagających naprawy;
- wykonywanie innych zadań określonych w przepisach prawa lub zleconych przez Prezesa Rady Ministrów.
Rzecznik może zwrócić się do Rzecznika Praw Obywatelskich lub Rzecznika Praw Dziecka o podjęcie działań z zakresu ich kompetencji.
Rzecznik Praw Pacjenta
ul. Płocka 11/13
01-231 Warszawa
Ogólnopolska bezpłatna infolinia Rzecznika Praw Pacjenta
800-190-590
czynna pn. - pt. w godz. 9.00 - 21.00
Sekretariat:
tel.: (22) 532 - 82 - 58
fax.: (22) 532 - 83 - 00
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Przyjęcia interesantów w Biurze
Poniedziałek - piątek w godzinach od 9.00 do 15.00
Świadczenia specjalne są szczególnym rodzajem rent przyznawanych przez Prezesa Rady Ministrów wyłącznie weteranom II wojny światowej zamieszkałym w państwach powstałych po rozpadzie Związku Radzieckiego. Otrzymują je osoby, które:
- legitymowały się polskim obywatelstwem we wrześniu 1939 roku i pełniły służbę w polskich lub sojuszniczych, regularnych lub konspiracyjnych formacjach wojskowych albo powadziły tajne nauczanie;
- nigdy nie posiadały obywatelstwa polskiego, ale są polskiego pochodzenia i pełniły służbę w polskich formacjach wojskowych.
Świadczenie specjalne przyznawane jest w jednakowej wysokości wszystkim uprawnionym i wynosi ok. 100 USD na kwartał. Nie podlega ono dziedziczeniu przez członków rodziny.
Wnioski o przyznanie tego rodzaju świadczeń przyjmują odpowiednie dla miejsca zamieszkania polskie placówki dyplomatyczne. Świadczenie specjalne wypłacane jest kombatantom za pośrednictwem konsulatów RP. Fakt korzystania ze świadczeń specjalnych nie jest równoznaczny z posiadaniem polskich uprawnień kombatanckich.
Polacy zamieszkali za granicą mogą ubiegać się o stałą pomoc finansową. Jest ona udzielana na podstawie art. 82 ust. 1 ustawy 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach (...), dającego Prezesowi Rady Ministrów uprawnienie do przyznawania w szczególnie uzasadnionych przypadkach renty specjalnej.
Wnioski w tego rodzaju sprawach dotyczące osób szczególnie zasłużonych dla państwa polskiego i społeczności polonijnej kierują do Prezesa Rady Ministrów konsulaty RP. Na wnioskodawcy spoczywa obowiązek umotywowania wniosku i przedstawienia powodów, dla których zgłaszana osoba powinna być traktowana w sposób wyjątkowy. Argumenty powinny być udokumentowane. Znaczący wpływ na decyzję mają szczególne okoliczności, jakie spowodowały obecną trudną sytuację materialną, a także informacja, co stanowiło dotychczasowe źródło utrzymania i dlaczego zainteresowany pomocą nie ma emerytury lub renty w kraju zamieszkania. Sama działalność kombatancka lub doznane represje nie są wystarczającą podstawą do przyznania tego świadczenia. Wnioski o przyznanie renty specjalnej przyjmuje:
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Aleje Ujazdowskie 1/3
00-583 Warszawa
Osoba legitymująca się decyzją o przyznaniu uprawnień kombatanckich lub uprawnień przysługujących wdowie po kombatancie, która przedstawi dokumenty potwierdzające fakt znajdowania się w trudnej sytuacji materialnej i zdrowotnej, może otrzymać pomoc ze środków budżetowych będących w dyspozycji Szefa Urzędu. Pomoc taka kierowana jest do osób przebywających na stałe lub czasowo w Polsce i nie jest przekazywana za granicę.
I. Uprawnienia wynikające z ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego
- Wniosek osoby ubiegającej się o przyznanie uprawnień kombatanckich - PDF
- Wniosek dla wdowy (wdowca) emeryta i rencisty pozostałych po kombatancie - PDF
- Wniosek o wydanie legitymacji członka Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej - PDF
- Wniosek o wydanie karty kombatanta dla członka Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej - PDF
- Wniosek o przyznanie jednorazowej pomocy pieniężnej dla kombatantów i innych osób uprawnionych oraz wdów / wdowców pozostałych po kombatantach oraz innych osobach uprawnionych - PDF
- Wniosek o przyznanie okresowej pomocy pieniężnej dla kombatantów i innych osób uprawnionych - PDF
- Oświadczenie potwierdzające fakt nieosiągania dochodu na potrzeby ubezpieczenia zdrowotnego - PDF
- Oświadcznie o niepodleganiu ubezpieczeniu zdrowotnemu - PDF
- Wniosek o objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym - PDF
- Wniosek o dofinansowanie zakupu aparatów słuchowych - PDF
- Wniosek o dofinansowanie leczenia uzdrowiskowego - PDF
- Wniosek o dofinansowanie rehabilitacji domowej lub ambulatoryjnej - PDF
II. Uprawnienia wynikające z ustawy o osobach deportowanych do pracy przymusowej oraz osadzonych w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich
- Wniosek o przyznanie świadczenia pieniężnego przysługującego osobom deportowanym do pracy przymusowej i osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR - PDF
- Wniosek o wydanie legitymacji osoby deportowanej do pracy przymusowej lub osadzonej w obozie pracy przez III Rzeszę lub ZSRR - PDF
- Kwestionariusz dla wywiezionych do pracy przymusowej - PDF
- Kwestionariusz dla osób osadzonych w obozach pracy przymusowej - PDF
- Wniosek o przyznanie jednorazowej pomocy pieniężnej - PDF
- Wniosek o przyznanie okresowej pomocy pieniężnej - PDF
- Wniosek o dofinansowanie zakupu aparatów słuchowych - PDF
- Wniosek o dofinansowanie leczenia uzdrowiskowego - PDF
- Wniosek o dofinansowanie rehabilitacji domowej lub ambulatoryjnej - PDF
III. Uprawnienia wynikające z ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom zesłanym lub deportowanym przez władze Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich
- Wniosek o przyznanie uzupełniającego świadczenia pieniężnego dla Sybiraków mieszkających w Polsce - PDF
- Wniosek o przyznanie uzupełniającego świadczenia pieniężnego dla Sybiraków mieszkających w UE lub krajach EFTA - PDF
- Wniosek o przyznanie uzupełniającego świadczenia pieniężnego dla Sybiraków mieszkających poza granicami UE lub EFTA - PDF
- Wniosek o przyznanie świadczenia pieniężnego dla Sybiraków mieszkających w Polsce - PDF
- Wiosek o przyznanie świadczenia pieniężnego dla Sybiraków mieszkających w UE lub krajach EFTA - PDF
- Wniosek o przyznanie świadczenia pieniężnego dla Sybiraków mieszkających poza granicami UE lub EFTA - PDF
- Wniosek o potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych - PDF
- Wniosek o potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych dla osób mieszkających poza granicami UE - PDF/PDF do uzupełnienia
- Wniosek dla członka rodziny zmarłego działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych - PDF/PDF do uzupełnienia
- Oświadczenie w sprawie działalności w opozycji antykomunistycznej lub podlegania represjom - PDF/PDF do uzupełnienia
- Wniosek o przyznanie świadczenia pieniężnego dla osób mieszkających w Polsce - PDF/PDF do uzupełnienia
- Wniosek o przyznanie świadczenia pieniężnego dla osób mieszkających na terenie UE lub EFTA - PDF/PDF do uzupełnienia
- Wniosek o przyznanie świadczenia pieniężnego dla osób mieszkających poza granicami UE lub EFTA - PDF/PDF do uzupełnienia
- Wniosek o przyznanie jednorazowej pomocy pieniężnej dla osób mieszkających w Polsce - PDF/PDF do uzupełnienia
- Wniosek o przyznanie jednorazowej pomocy pieniężnej dla osób mieszkających na terenie UE lub EFTA - PDF
- Wniosek o przyznanie jednorazowej pomocy pieniężnej dla osób mieszkających poza granicami UE lub EFTA - PDF
- Wniosek o przyznanie okresowej pomocy pieniężnej dla osób mieszkających w Polsce - PDF
- Wniosek o przyznanie okresowej pomocy pieniężnej dla osób mieszkających na terenie UE lub EFTA - PDF
- Wniosek o przyznanie okresowej pomocy pieniężnej dla osób mieszkających poza granicami UE lub EFTA - PDF
- Wniosek o zmianę sposobu wypłaty świadczenia pieniężnego dla osób mieszkających w Polsce - PDF
- Wniosek o zmianę sposobu wypłaty świadczenia pieniężnego dla osób mieszkających na terenie UE lub EFTA - PDF
- Wniosek o zmianę sposobu wypłaty świadczenia pieniężnego dla osób mieszkających poza granicami UE lub EFTA - PDF
- Oświadczenie o niepodleganiu ubezpieczeniu zdrowotnemu - PDF
- Wniosek o objęcie działaczy opozycji antykomunistycznej ubezpieczeniem zdrowotnym - PDF
- Wniosek o dofinansowanie zakupu aparatów słuchowych - PDF
- Wniosek o dofinansowanie leczenia uzdrowiskowego - PDF
- Wniosek o dofinansowanie rehabilitacji domowej lub ambulatoryjnej - PDF
V. Uprawnienia dla celów emerytalno-rentowych o nielegalnej działalności opozycyjnej
- Wniosek o potwierdzenie okresu pozbawienia możliwości wykonywania swojego zawodu przed dniem 31 lipca 1990 r. na skutek represji politycznych za działania na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania politycznych praw człowieka w Polsce - PDF
- Wniosek o potwierdzenie okresu pozbawienia możliwości wykonywania swojego zawodu przed dniem 31 lipca 1990 r. na skutek represji politycznych za działania na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania politycznych praw człowieka w Polsce dla osób mieszkających poza granicami UE - PDF
- Wniosek o wydanie decyzji o potwierdzeniu świadczenia pracy na rzecz organizacji politycznych i związków zawodowych, nielegalnych w rozumieniu przepisów obowiązujących do kwietnia 1989 roku (art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy o emeryturach i rentach z FUS) - PDF
- Wniosek o wydanie decyzji o potwierdzeniu świadczenia pracy na rzecz organizacji politycznych i związków zawodowych, nielegalnych w rozumieniu przepisów obowiązujących do kwietnia 1989 roku (art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy o emeryturach i rentach z FUS) dla osób mieszkających poza granicami UE - PDF
- Wniosek o wydanie decyzji potwierdzającej niewykonywanie pracy z przyczyn politycznych przed dniem 31 lipca 1990 roku (art. 6 ust. 2 pkt 6 "a" ustawy o emeryturach i rentach z FUS) - PDF
- Wniosek o wydanie decyzji potwierdzającej niewykonywanie pracy z przyczyn politycznych przed dniem 31 lipca 1990 roku (art. 6 ust. 2 pkt 6 "a" ustawy o emeryturach i rentach z FUS) dla osób mieszkających poza granicami UE - PDF
VI. Uprawnienia żołnierzy-górników
- Wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego posiadanie uprawnień do bezpłatnego zaopatrzenia w leki - PDF
- Wniosek o wydanie zaświadczenia w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej - PDF
- Wniosek o przyznanie jednorazowej pomocy pieniężnej - PDF
- Wniosek o przyznanie okresowej pomocy pieniężnej - PDF
- Wniosek o dofinansowanie zakupu aparatów słuchowych - PDF
- Wniosek o dofinansowanie leczenia uzdrowiskowego - PDF
- Wniosek o dofinansowanie rehabilitacji domowej lub ambulatoryjnej - PDF
VII. Uprawnienia cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych
- Wniosek o przyznanie jednorazowej pomocy pieniężnej - PDF
- Wniosek o przyznanie okresowej pomocy pieniężnej - PDF
- Wniosek o dofinansowanie zakupu aparatów słuchowych - PDF
- Wniosek o dofinansowanie leczenia uzdrowiskowego - PDF
- Wniosek o dofinansowanie rehabilitacji domowej lub ambulatoryjnej - PDF
VIII. Wyróżnienia honorowe
- Wniosek o nadanie medalu „Pro Patria” - DOC / PDF
- Wniosek o potwierdzenie tytułu „Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny” - DOC / PDF
- Wniosek o mianowanie żołnierzy uczestniczących w walkach o wolność i niepodległość Polski podczas II wojny światowej i w okresie powojennym na wyższy stopień wojskowy - DOC
- Wniosek o mianowanie w oparciu o art. 140 ust. 6 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny - PDF
- Wniosek o nadanie medalu "Za zasługi dla obronności kraju" - PDF