19 maja br. w Cassino uczestnicy polskiej delegacji upamiętniającej 79. rocznicę bitwy o Monte Cassino wraz z mieszkańcami Cassino obejrzeli film „Ostatni rozdział” w reż. Tomasza Łysiaka, a także wzięli udział w wyjątkowym koncercie Wojskowej Orkiestry Sił Powietrznych z Poznania na placu przed Teatrem Manzoni.

 

W piątkowe popołudnie w Auli Pacis w Casino odbyła się projekcja filmu „Ostatni rozdział” w reż. Tomasza Łysiaka na który składają się wspomnienia weteranów – kpt. Władysława Dąbrowskiego, śp. Władysława Szwendera, śp. Alfonsa Mrzyka, Leona Piesowockiego, Edwarda Moczulskiego, Czesława Balca, Mariana Bajdy, Feliksa Osińskiego i najmłodszego żołnierza Armii Andersa - kpt. Krzysztofa Flizaka, który w wieku dziesięciu lat trafił do Junackiej Szkoły Kadetów w Palestynie.


Przed emisją filmu szef UdSKiOR honorując burmistrza Cassino Enzo Salerę Medalem „Pro Patria” podziękował mu za wielkie serce, jakie od lat okazuje polskim weteranom i czyni wszystko, aby pamięć o polskim zwycięstwie w bitwie o Monte Cassino trwała i była żywa.
Medal miał być wręczony na Monte Cassino, jednak ze względu na wyjątkowo trudne warunki pogodowe wiele elementów uroczystości przeniesiono na następny dzień.


 Cieszę się, że ta ceremonia poprzedza niezwykłe chwile wzruszeń, które z pewnością będą Państwa udziałem, a mam na myśli prezentację filmu „Ostatni rozdział”. Warto wspomnieć, że bohaterowie tego dokumentu: Pan kpt. Krzysztof Flizak, Pan kpt. Władysław Dąbrowski, pan Feliks Osiński są dziś wśród nas. Będą Państwo mogli zatem usłyszeć Ich poruszające historie w Ich obecności. A to jest historia o wielkiej miłości do Polski, do bliskich, do drugiego człowieka. Życzę Państwu wspaniałego odbioru tego dokumentu i chwil pełnych wzruszeń – mówił przed projekcją szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk.


Reżyser Tomasz Łysiak podziękował za wsparcie i wszystko czego doświadczył w ciągu ostatnich dwóch lat podróży z tym filmem, która zaczęła się właśnie w Cassino podczas obchodów rocznicy bitwy o Monte Cassino. Obok uroczystości, ważny jest bowiem ten czas, który tutaj razem spędzamy w takich chwilach i poczucie wspólnoty, tego co dzieje się pomiędzy nami. Taki szczególny duch tego miejsca, tutaj w Cassino jest i który panuje między Polakami i Włochami. Doświadczenie tego jest czymś, za co naprawdę można być wdzięcznym.


Film, który powstał dzięki wsparciu Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych  po raz pierwszy został zaprezentowany z napisami w języku włoskim. Wśród licznie przybyłej widowni obok ostatnich weteranów 2. Korpusu Polskiego, a także uczestników polskiej delegacji pojawiło się wielu Włochów, mieszkańców Cassino.  


Po projekcji filmu odbyła się żywa dyskusja z udziałem weteranów, po czym zgromadzeni udali się na miejscowy rynek Piazza Diamare, gdzie wśród licznie przybyłych mieszkańców Cassino Wojskowa Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych pod batutą mjr. Pawła Joksa przygotowała niezwykłe przedstawienie prezentując największe polskie i włoskie szlagiery oraz pieśni wojskowe opatrzone ciekawym układem choreograficznym.

 

nr 7 (403) Lipiec

K07