Z inicjatywy UdSKiOR oraz Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w Warszawie zorganizowane zostały uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Przypadające 24 marca święto w symboliczny sposób upamiętnia tragiczne losy rodziny Ulmów, a także innych Polaków, którzy mimo bezwzględnego terroru nieśli pomoc Żydom prześladowanym w czasie wojny i okupacji.


Tegoroczne obchody rozpoczęła uroczysta Msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego sprawowana przez notariusza Kurii Polowej ks. płk. SG Zbigniewa Kępę. W intencji wszystkich Rodaków zaangażowanych w pomoc żydowskim współobywatelom modlili się polscy „Sprawiedliwi”, a także przedstawiciele władz państwowych z szefem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Janem Józefem Kasprzykiem oraz ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem.

 

Państwo najpiękniej odczytali Ewangelię św. Jana: nie ma większej miłości nad tę, jeśli ktoś życie swoje potrafi oddać za swoich przyjaciół. Tak jak Józef Ulma, który w swoim Ewangeliarzu podkreślił czerwonym, kopiowym ołówkiem przypowieść o miłosiernym Samarytaninie, tak i Wy tu obecni i Wasze rodziny potrafiliście na szali zważyć, co jest cenniejsze: własne życie czy życie innych – zwrócił się minister Kasprzyk do obecnych w kościele przedstawicieli rodzin ratujących Żydów – Za ten wielki przykład umiłowania drugiego człowieka, heroizmu, odwagi, męstwa i czynem wyrażanego chrześcijaństwa wszystkie pokolenia będą Wam zawsze wdzięczne – mówił.

 

Minister podziękował za świadectwo dawane przez polskich „Sprawiedliwych” podkreślając, że dzięki niemu „wybrzmiewa dziś to, co było prawdą historyczną”:

 

Nie bez powodu władze narodowo-socjalistycznej, niemieckiej III Rzeszy właśnie na terenach okupowanych w Polsce wprowadziły karę śmierci za jakąkolwiek pomoc okazywaną Żydom. Dlaczego tylko tu? Bo tylko tu, i Niemcy o tym dobrze wiedzieli, Żydzi mogli liczyć na pomoc oraz wsparcie. Tylko tu byli tak święci ludzie jak Wy – zauważył.

 

Jeszcze raz Państwu dziękujemy za to, co czyniliście przed osiemdziesięcioma laty na rzecz Waszych współobywateli, współrodaków. Staliście się przykładem dla wielu pokoleń, które są obecnie i które przyjdą po Was. Chwała polskim „Sprawiedliwym wśród Narodów Świata”! – podsumował.

 

Dalsze uroczystości przeniosły się do Kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej, gdzie w październiku 2017 roku odsłonięta została tablica upamiętniająca Polaków ratujących Żydów w czasie okupacji niemieckiej w latach 1939-1945. Po wspólnej modlitwie odbyła się tam ceremonia złożenia kwiatów, która uwieńczyła tegoroczne obchody.

 

--
Z inicjatywy prezydenta RP Andrzeja Dudy 24 marca ustanowiony został Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Wspomniana data jest symboliczna. Tego dnia w 1944 roku dokonano egzekucji na rodzinie Ulmów. Niemiecka żandarmeria zamordowała wówczas Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich małoletnich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów: Gołdę Grünfeld, Leę Didner z córeczką oraz Saula Goldmana i jego czterech synów. W 1995 roku Józefowi i Wiktorii nadano pośmiertnie tytuł Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. W 2010 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 17 marca 2016 roku otwarte zostało w Markowej (woj. podkarpackie) pierwsze w Polsce Muzeum Polaków Ratujących Żydów, które przyjęło imię rodziny Ulmów. Ustawa uchwalona przez parlament zdecydowaną większością głosów, a następnie 20 marca 2018 roku podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę stanowi symboliczne uhonorowanie heroicznych czynów rodaków, którzy aktywnie przeciwstawili się zbrodniczym planom III Rzeszy Niemieckiej, spiesząc na ratunek ofiarom Zagłady.


 

nr 11 (407) listopad 2024

listopad