8 grudnia br., w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, wojewoda pomorski Dariusz Drelich i kmdr Tomasz Laskowski, dowódca 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej spotkali się z przedstawicielami Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej do spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych.

 

Szef UdSKiOR wspominał, że w tych dniach grudniowych odbywały się w Warszawie spotkania opłatkowe dedykowane kombatantom, weteranom walk o niepodległość, działaczom opozycji antykomunistycznej, osobom represjonowanym z powodów politycznych. Przybywali oni do Katedry Polowej Wojska Polskiego i do Centrum Konferencyjnego MON ze wszystkich zakątków Polski. Niestety sytuacja pandemiczna spowodowała, że takich spotkań w tym roku nie będzie. Podjęliśmy jednak decyzję, że to my w tym roku odwiedzimy Bohaterów naszej wolności w ich domach przywożąc im opłatek, życzenia oraz drobne upominki, wśród których cieszyć serce będą najbardziej laurki od dzieci. Tę akcję rozpoczynamy właśnie dzisiaj od wizyty na Pomorzu.

 

Podczas konferencji prasowej w Gdańsku minister Kasprzyk opowiadał również o pomocy udzielanej kombatantom, weteranom walk o niepodległość RP, działaczom opozycji antykomunistycznej oraz osobom represjonowanym w czasie pandemii, a także ważnych tegorocznych zmianach w prawie.

 

- Ten rok pokazał, że mimo wszelkich trudności, potrafimy być wspólnotą, potrafimy budować więź międzypokoleniową. Zarówno wiosną, jak i teraz jesienią, zastępy wolontariuszy wspierane przez organy administracji państwowej, w tym Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, a także żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, podążały do kombatantów oraz weteranów, aby dostarczyć im ciepłe posiłki i środki dezynfekcyjne – mówił Jan Józef Kasprzyk dziękując wszystkim zaangażowanym w akcję „Obiady dla Bohaterów” dając ją jako przykład świetnej współpracy państwa, służb mundurowych i organizacji pozarządowych budujący wspólnotę narodową.

 

Minister zwrócił uwagę, że kierowana przez niego instytucja podejmuje szereg innych inicjatyw, aby Ci, którym Rzeczpospolita zawdzięcza wolność mieli godne życie. Przypomniał, że w tym roku dzięki decyzjom rządu i ustawom przyjętym przez parlament wprowadzono również istotne zmiany w prawie, które poprawiły sytuację dwóch grup szczególnie dotkniętych w czasach komunistycznych:

 

- Przyjęto ustawę o zadośćuczynieniu Sybirakom, dzięki której wypłacane są jednorazowe odszkodowania osobom zesłanym w głąb nieludzkiej ziemi w latach 1936-1956. Na ten cel państwo zabezpieczyło 300 mln zł.

 

Jak dodał, drugi ważny dokument, to nowelizacja ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych wprowadzająca dodatkowe świadczenia wyrównawcze.

 

- Od października Ci, którzy walczyli o wolną Polskę z komunistycznym zniewoleniem w latach 1956-89, a znajdowali się w bardzo trudnej sytuacji finansowej, otrzymują od państwa dodatek wyrównawczy, aby ich emerytura i renta nie była niższa niż 2400 zł. Te dodatki są już wypłacane i objęły ponad dwa tysiące osób, które dotąd żyły na skraju ubóstwa. Tymi działaniami spłacamy dług wdzięczności wobec tych, którzy mieli wtedy odwagę i dzięki którym teraz jesteśmy wolni.

 

Jan Kasprzyk podkreślił, że w przyszłorocznym budżecie państwa przewidziane zostały najwyższe – jak do tej pory – środki finansowe, przeznaczone dla kombatantów, weteranów, działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych.

 

- Każdy bohater naszej wolności nie pozostanie sam. Państwo polskie sprawuje nad nimi opiekę, czego wyrazem – oprócz przytoczonych przeze mnie zmian w przepisach – jest także opieka pana wojewody, Wojska Polskiego i Urzędu ds. Kombatantów Wojennych i Osób Represjonowanych – zakończył.

 


nr 11 (407) listopad 2024

listopad