Kalendarz wydarzeń

Wydarzenia dla  tygodnia :
22. Maj 2023 - 28. Maj 2023
Poniedziałek
22. Maj
  • Kartka z kalendarza

    1926 – Marszałek Józef Piłsudski wydał rozkaz do wojska, odnoszący się do walk bratobójczych podczas przewrotu majowego. W rozkazie stwierdzał m.in.: Gdy bracia waśnią się i węzeł pęka, waśń ich również silniejsza jest nad inne. W jedną ziemię wsiąkła krew nasza… Niechaj krew ta gorąca, najcenniejsza w Polsce krew żołnierza, pod stopami naszymi będzie nowym posiewem braterstwa… Nich Bóg, nad grzechami litościwy, nam odpuści i rękę karzącą odwróci, a my stańmy do naszej pracy, która ziemię naszą wzmacnia i odradza.

Wtorek
23. Maj
  • Kartka z kalendarza

    1883 – w Paryżu zmarł Cyprian Kamil Norwid (ur. 24 września 1821 r.) jeden z najwybitniejszych polskich poetów, prozaików, malarzy i filozofów.

    1939 – na odprawie z dowódcami sił zbrojnych III Rzeszy, Adolf Hitler powiedział: Nie chodzi o Gdańsk. Chodzi o rozszerzenie przestrzeni życiowej na wschodzie (…). Odpada zatem pogląd, by Polskę oszczędzić i pozostaje decyzja: zaatakować Polskę przy pierwszej stosownej sposobności.  

Środa
24. Maj
  • Kartka z kalendarza

    1931 – w Raszynie pod Warszawą uruchomiono stację radiową, pokrywającą swym zasięgiem całe terytorium Polski.

    1945 – oddział mjr Mariana Bernaciaka ps. „Orlik” stoczył zwycięską bitwę w Lesie Stockim na Lubelszczyźnie z pięciokrotnie większymi siłami operacyjnymi NKWD, KBW i UB.

Czwartek
25. Maj
  • Kartka z kalendarza

    1919 – do Polski powróciła 4. Dywizja Strzelców dowodzona przez gen. Lucjana Żeligowskiego.

    1948 – w więzieniu w Warszawie strzałem w tył głowy został zamordowany przez komunistów rtm Witold Pilecki (ur. 13 maja 1901 r.), kawalerzysta, żołnierz AK, dobrowolny więzień KL Auschwitz-Birkenau, gdzie zorganizował siatkę ruchu oporu, przekazującą informacje o niewyobrażalnym wymiarze eksterminacji Polaków i Żydów prowadzoną przez Niemców, uczestnik Powstania Warszawskiego, kurier podziemia antykomunistycznego do II Korpusu PSZ na Zachodzie. Historyk brytyjski, prof. Michaelo Foot zaliczył Pileckiego do sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas II wojny światowej.

    1957 – w Warszawie zmarł płk Wacław Kostek-Biernacki (ur. 28 września 1884 r.), szef żandarmerii oddziałów strzeleckich i legionowych, w II RP m.in. komendant Twierdzy Brzeskiej oraz wojewoda nowogródzki i poleski, w wojnie obronnej 1939 r. Główny Komisarz Cywilny przy Naczelnym Wodzu, internowany w Rumunii, po wojnie uwięziony przez władze komunistyczne, skazany w 1953 r. z paragrafu O odpowiedzialności za klęskę wrześniową i faszyzację życia państwowego na karę śmierci, zamienioną na 10 lat więzienia; ze względu na tragiczny stan zdrowia zwolniony z więzienia w 1955 r. 

Piątek
26. Maj
  • Kartka z kalendarza

    1863 – zwycięska bitwa Powstania Styczniowego pod Salicką.

    1894 we Lwowie odbyła się Powszechna Wystawa Krajowa, zorganizowana w setną rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej, na której po raz pierwszy pokazano  „Panoramę racławicką” pędzla Wojciecha Kossaka i Jana Styki.

Sobota
27. Maj
  • Kartka z kalendarza

    1947 – na dworcu kolejowym w Lesznie doszło do strzelaniny między żołnierzami Wojska Polskiego a pijanymi żołnierzami sowieckimi, próbującymi uprowadzić polską dziewczynę – derepatriantkę z Kresów. W wyniku starcia zginęło trzech Rosjan. W pokazowym procesie polskich żołnierzy zapadły wysokie wyroki, włącznie z karami śmierci (rozstrzelani zostali por. Jerzy Przerwa, kan. Władysław Łobuza i kpr. Wiesław Karwasiński).

Niedziela
28. Maj
  • Kartka z kalendarza

    1981 – w Warszawie zmarł Stefan kard. Wyszyński (ur. 3 sierpnia 1901 r.), kapelan Powstania Warszawskiego, biskup lubelski, arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski, od 1948 r. Prymas Polski, nazwany Prymasem Tysiąclecia, jeden z najwybitniejszych mężów stanu i przywódców Kościoła katolickiego w Polsce. 




nr 2 (398) 2024 luty

2024 luty