Kalendarz wydarzeń

Wydarzenia dla  tygodnia :
20. Marzec 2023 - 26. Marzec 2023
Poniedziałek
20. Marzec
  • Kartka z kalendarza

    1921 – odbył się plebiscyt terytorialny na Górnym Śląsku. Nadużycia czynione przez stronę niemiecką (masowe zwożenie z głębi Niemiec na teren plebiscytowy ludności pochodzenia niemieckiego) spowodowały przegranie plebiscytu przez stronę polską.

    1929 w Paryżu zmarł marszałek Francji, Polski i Wielkiej Brytanii Ferdynand Foch (ur. 2 października 1851 r.), wybitny dowódca i teoretyk wojskowości, w latach 1917-18 Naczelny Wódz armii francuskiej, a od 1918 r. Naczelny Wódz Sił Sprzymierzonych. 

Wtorek
21. Marzec
  • Kartka z kalendarza

    1980 – na Rynku Głównym w Krakowie żołnierz AK Walenty Badylak dokonał aktu samospalenia, protestując w ten sposób przeciwko ukrywaniu przez władze komunistyczne prawdy o zbrodni katyńskiej.

Środa
22. Marzec
  • Kartka z kalendarza

    1887 – w Wilnie doszło do aresztowania Józefa Piłsudskiego za kontakty z grupą konspiracyjną „Narodna Wola”, która przygotowywała zamach na cara Aleksandra III. Po przeszło tygodniowym pobycie w areszcie, Józef Piłsudski został przewieziony do Twierdzy Pietropawłowskiej w Petersburgu.

Czwartek
23. Marzec
  • Kartka z kalendarza

    1768 – zdominowana przez frakcję sprzyjającą Rosji Rada Senatu Rzeczypospolitej podjęła uchwałę o wezwaniu na pomoc wojsk rosyjskich, w celu zdławienia Konfederacji Barskiej.

    1915 – po pięciomiesięcznym oblężeniu przez armię rosyjską skapitulowała Twierdza Przemyśl

Piątek
24. Marzec
  • Kartka z kalendarza

    1794 – wybuch Insurekcji Kościuszkowskiej. W opuszczonym przez wojska rosyjskie Krakowie, gen. Tadeusz Kościuszko złożył na Rynku przysięgę narodowi, ogłaszając się Naczelnikiem Powstania i przyrzekając, że władzy na niczyj prywatny ucisk nie użyje, lecz jedynie jej dla obrony całości granic, odzyskania samowładności narodu i ugruntowania powszechnej wolności używać będzie.

    1914 – we Lwowie odbyły się obchody 130. rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej, które stały się okazją do manifestacji patriotycznej kilku tysięcy członków Związku Strzeleckiego. W przemówieniu wygłoszonym w ratuszu miejskim Józef Piłsudski, wspominając Polaków, którzy zginęli w ostatnich latach w szeregach obcych armii (m.in. w wojnie rosyjsko-japońskiej, czy prusko-francuskiej), stwierdził: czy jeśli już zginąć, to czy nie lepiej ginąć za własną ojczyznę, za sprawę, za wyzwolenie własnego narodu?

    1922 – Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił rezolucję o przyłączeniu do Polski Litwy Środkowej.

    1924 – po raz pierwszy w Polsce obchodzono Dzień Kobiet. Obchody zorganizował Centralny Wydział Kobiet Polskiej Partii Socjalistycznej

Sobota
25. Marzec
  • Kartka z kalendarza

    1977 – powołanie Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCIO), centroprawicowej organizacji antykomunistycznej i niepodległościowej. Apel ROPCIO do społeczeństwa polskiego podpisali m.in. Andrzej Czuma, Leszek Moczulski, gen. Mieczysław Boruta-Spiechowicz, Wojciech Ziembiński.

     

Niedziela
26. Marzec
  • Kartka z kalendarza

    1885 – rozpoczęły się tzw. „rugi pruskie”, czyli masowa akcja deportacyjna wymierzona w blisko 30 tysięcy Polaków nieposiadających niemieckiego obywatelstwa a zamieszkujących Poznańskie i Pomorze Gdańskie.

    1943 – w Warszawie miała miejsce Akcja pod Arsenałem („Meksyk II”), w której żołnierze Grup Szturmowych Szarych Szeregów pod dowództwem Stanisława Broniewskiego ps. „Orsza” i Tadeusza Zawadzkiego ps. „Zośka” odbili 26 więźniów (m.in. Jana Bytnara ps. „Rudy”) przewożonych z siedziby Gestapo w al. Szucha do więzienia na Pawiaku.




nr 2 (398) 2024 luty

2024 luty