18 lutego br.w Waksmundzie szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oddał hołd mjr. Józefowi Kurasiowi ps. Ogień, jednemu z najbardziej zasłużonych dowódców powstania antykomunistycznego, który na Podhalu walczył z okupantem niemieckim, namiestnikami Kremla i kolaborantami.  


Uroczystości z okazji 76. rocznicy ostatniego boju i śmierci "Ognia" rozpoczęły się w Kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej, gdzie po powitaniu przez Jana Kurasia, prezesa Fundacji "Pamięć i Wolność" odprawiono Eucharystię.  Zgromadzeni członkowie rodziny, Kombatanci, potomkowie żołnierzy Niezłomnych, delegacja UdSKiOR, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele środowisk patriotycznych oraz mieszkańcy Podhala modlili się w intencji Ojczyzny, Józefa Kurasia "Ognia" oraz jego podkomendnych.
Po Liturgii minister Kasprzyk uhonorował osoby zasłużone Medalami "Pro Bono Poloniae" i "Pro Patria" w tym Jana Kurasia i Mariana Kurasia kultywujących pamięć o niezłomnym stryju. Medale otrzymał także Wojciech Niemiec oraz Maria Kolasa i Małgorzata Szczechowicz.
Minister Kasprzyk odebrał z rąk Marka Franczaka, syna Józefa Franczaka ps. Laluś, ostatniego Żołnierza Niezłomnego poległego w boju w 1963 r. "Krzyż Żołnierzy Wyklętych".

 

Trzy wartości: wierność, honor i poświęcenie dla Niepodległej były udziałem tamtego pokolenia i oby te wartości były udziałem nas, współczesnych. Obyśmy zawsze byli wierni Polsce, oddani Jej, by nigdy nie zabrakło nam odwagi i obyśmy nigdy nie zapomnieli, że Niepodległa Polska jest wartością najwyższą. Bo spór o Polskę i walka o Polskę trwa nadal. I czy po tej walce będzie to Polska naszych marzeń i marzeń "Ognia", Polska dumna, suwerenna i silna, czy też będzie to kraj, który będzie żebrał i klęczał i klamek obcych. To wszystko zależy od nas. Chwała Bohaterom, chwała Ich spadkobiercom. Niech żyje Polska i niech Jej Bóg błogosławi! – mówił minister Kasprzyk.

 

Uroczystości w Kościele zwieńczył występ patriotyczny młodzieży, po którym uczestnicy obchodów przemaszerowali na cmentarz pod Mogiłę pomordowanych mieszkańców wsi Waksmund podczas dwóch pacyfikacji dokonanych przez Niemców w 1943 roku.
Po Apelu Pamięci oddając hołd "Ogniowi" i Jego żołnierzom na zakończenie uroczystości współorganizowanych przez UdSKiOR zgromadzeni złożyli kwiaty.

nr 2 (398) 2024 luty

 

202402