27 stycznia br. w 78. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz byli więźniowie, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych oraz korpusu dyplomatycznego oddali hołd pomordowanym. Szefa UdSKiOR ministra Jana Józefa Kasprzyka w uroczystościach reprezentował przedstawiciel Urzędu.

 

 27 stycznia 1945 r. żołnierze 60. Armii 1 Frontu Ukraińskiego wkroczyli do Auschwitz, największego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady w którym przez cztery lata zamordowano co najmniej 1,1 mln osób, w tym ok. 960 tys. Żydów, ponad 70 tys. Polaków, ok. 21 tys. Romów i Sinti, 15 tys. jeńców sowieckich i ponad 10 tys. więźniów innych narodowości. Od 2005 r. decyzją Organizacji Narodów Zjednoczonych w dniu wyzwolenia obozu wspominane są także ofiary Holokaustu. 

 

Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się od złożenia wieńców przed Ścianą Straceń na dziedzińcu Bloku 11 na terenie byłego obozu Auschwitz I, gdzie w latach 1941-43 rozstrzelano kilka tysięcy osób, głównie polskich więźniów politycznych, przede wszystkim przywódcy i członkowie organizacji konspiracyjnych. Upamiętnienie kontynuowano w budynku tzw. Sauny na terenie Auschwitz - Birkenau.

 

Głównym motywem tegorocznych obchodów był proces planowania, tworzenia i rozbudowy systemu odczłowieczenia i ludobójstwa w Auschwitz. O ile w 1942 r. kształtowała się funkcja Auschwitz jako ośrodka zagłady, to w 1943 r. przybrała ona charakter przemysłowy. Wiosną tego roku Niemcy ukończyli na terenie obozu Auschwitz II-Birkenau budowę czterech instalacji, w których znajdowały się komory gazowe, ale także nowoczesne urządzenia do kremacji zwłok.

 

W uroczystości świadkom historii towarzyszyli m.in. minister Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta RP oraz inni przedstawiciele władz państwowych z Polski, Drugi Dżentelmen Stanów Zjednoczonych Douglas Emhoff, minister kultury Słowenii Asta Vrečko, minister ds. kombatantów i pamięci z Francji Patricia Mirallès, ambasadorowie i dyplomaci, przedstawiciele duchowieństwa, władz regionalnych, samorządów, pracownicy muzeów i miejsc pamięci.

 

W czasie obchodów głos zabrały dwie Ocalałe z Auschwitz: dr Eva Umlauf oraz Zdzisława Włodarczyk, która wraz z rodzicami i młodszym bratem trafiła do obozu pierwszym transportem po upadku Powstania Warszawskiego.

Po przemówieniach uroczystości kontynuowano przy ruinach zburzonego przez zbuntowanych więźniów krematorium nr 4, gdzie po modlitwie wielowyznaniowej zapalono znicze.

 

 

nr 2 (398) 2024 luty

 

202402