13 października br. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk towarzyszył w ostatniej drodze śp. Edwardowi Markowskiemu, radnemu sześciu kadencji w Dzielnicy Ochota, świadkowi rzezi Ochoty z rąk niemieckich oprawców i byłemu więźniowi obozu Dulag 121 w Pruszkowie.

 
Podczas Eucharystii za duszę śp. Edwarda Markowskiego modliła się najbliższa rodzina, przyjaciele, przedstawiciele władz samorządowych i byli uczniowie. 
 
- Śp. Edward był świadkiem zagłady Ochoty z rąk niemieckich oprawców, zagłady Zieleniaka, a nastepnie stał się małoletnim więźniem obozu w Pruszkowie. Wielokrotnie do tych wydarzeń wracał i stąd wyraz Jego służebnej postawy wobec tych, którzy stanęli na Jego drodze życia - mówił o Zmarłym Jan Józef Kasprzyk.
 
Po Eucharystii uroczystości pogrzebowe kontynuowano na Cmentarzu Bródnowskim, gdzie odprowadzone w kondukcie żałobnym doczesne szczątki Zmarłego zostały złożone w grobie rodzinnym.

Pan Edward Markowski w czasie okupacji niemieckiej podzielił los wielu mieszkańców Ochoty. Dom przy ulicy Węgierskiej, w którym mieszkał został zniszczony w czasie Powstania Warszawskiego. Natomiast Pan Edward wraz z rodziną w sierpniu 1944 roku został wypędzony przez oddziały RONA na „Zieleniak” – teren byłego targowiska na warszawskiej Ochocie, a następnie trafił do obozu przejściowego w Pruszkowie. Po wojnie ukończył studia wyższe na kierunku matematyki na Uniwersytecie Warszawskim. Przez wiele lat pracował jako nauczyciel. Był radnym dzielnicy Ochota przez sześć kadencji. W 2020 roku został odznaczony medalem „Pro Bono Poloniae”.
18. listopada 2021 r. jako pierwszy odebrał z rąk szefa UdSKiOR Jana Józefa Kasprzyka decyzję przyznającą uprawnienia kombatanckie z tytułu przebywania w czasie II wojny światowej w obozie przejściowym w Pruszkowie (Dulag 121)
 

nr 11 (407) listopad 2024

listopad