Previous Next Play Pause
1 2 3 4

Uprzejmie informujemy, że Punkt Informacyjny Urzędu jest czynny w dniach: poniedziałek – piątek w godz. 8.15 – 16.15
(przerwa w godz. 13.00 – 13.30).

 

Zachęcamy Państwa do kontaktu z Urzędem pod nr tel. 22 276 77 77 lub adres e-mail: [email protected].


Dodatkowe numery telefonów do kontaktów: 22 276 77 48, 22 276 77 72, 22 276 77 47, 22 276 77 51, 22 276 77 55.


W piątek 24 marca br. miały miejsce uroczystości związane z obchodami Narodowego Dnia Pamięci o Polakach ratujących Żydów pod okupacją niemiecką które zostały zorganizowane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych a także Polskie Towarzystwo Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata oraz Fundację im. Rodziny Ulmów „SOAR”.

 

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia przez ministra Jana Józefa Kasprzyka kwiatów przed tablicą upamiętniającą Polaków, którzy narażając życie, ratowali Żydów w czasie okupacji niemieckiej w latach 1939-1945, która znajduje się w kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego . W godzinach przedpołudniowych została również odprawiona uroczysta liturgia w intencji Polaków, którzy w myśl słów Ewangelii wg św. Jana „nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” wykazali się niezwykłym bohaterstwem i miłością.

 

Po zakończeniu uroczystej liturgii szef UdSKiOR oddał hołd Sprawiedliwym pod tablicą „Upamiętniającą Polaków ratujących Żydów w latach 1939 – 1945” mieszczącą się na wschodniej elewacji kościoła pw. Wszystkich Świętych.

Delegacja Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odwiedziła w tym dniu również inne, istotne miejsca poświęcone Polakom, którzy z narażaniem życia i zdrowia ratowali w czasie wojny swoich bliźnich przed eksterminacją. Wiązanki od ministra Kasprzyka zostały złożone przed płaskorzeźbą „Dusze Sprawiedliwych w ręku Boga” umieszczoną w kościele pw. św. Augustyna na Nowolipkach, przed pomnikiem „Ławeczka Karskiego” w al. Ireny Sendlerowej oraz pod pomnikiem Żegoty zlokalizowanym przy Muzeum Historii Żydów Polskich na ul. Anielewicza. Na zakończenie tej części uroczystości delegacja udała się na ul. Hożą 53 i złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą s. Matyldę Getter.

 

W piątkowe popołudnie w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa odbyła się druga część obchodów tego szczególnego Dnia – koncert w ramach Festiwalu Psalmów Dawidowych pt. „Honorując Sprawiedliwych i Ocalonych”. Na scenie zaprezentowali się m. in. Yaakov Lemmer oraz Menachem Bristowski. Zgromadzeni goście, a wśród m. in. Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, minister Jan Józef Kasprzyk, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Polejowski, prezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata dr Anna Stupnicka – Bando oraz Gołda Tencer mogli również podziwiać występy polskich artystów takich jak Golec uOrkierstra, Piotr Rubik, Izabela Szafran czy Polska Orkiestra Muzyki Filmowej. Występom znakomitych żydowskich oraz polskich muzyków towarzyszył akompaniament chóru Sienna Gospel Choir.

 

Na zakończenie koncertu jako pierwszy głos zabrał minister Kasprzyk:

 

Na zło nie można patrzeć, bo jeżeli się tylko patrzy to się w tym źle uczestniczy - to są słowa, które były głęboko wryte w serca takich osób jak Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. [...] Nie można stać z boku. Złu trzeba się przeciwstawiać. Słowa ponadczasowe - zawsze stać po stronie dobra. Tak jak Ci, którzy ratowali Żydów w czasie II Wojny Światowej – przypominał słowa „Protestu” Zofii Kossak-Szczuckiej, która zainicjowała powstanie Rady Pomocy Żydom działającej pod nazwą „Żegota”.

 

Państwo najlepiej odczytali słowa Ewangelii według św. Jana. I za to jesteśmy Wam dozgonnie wdzięczni – że zachowaliście człowieczeństwo w tych czasach, w których wydawało się, że zło zatryumfowało na zawsze. […] Kiedy widzi się Sprawiedliwych, którzy odnajdują swoje nazwiska w Instytucje Yad Vashem to wtedy czuje się dumę z tego, że jest się Polakiem i należy do narodu, który zachował się tak wspaniale w czasie okupacji niemieckiej. Za to Wam, kochani, bardzo dziękujemy – kontynuował szef UdsKiOR jednocześnie dziękując Sprawiedliwym za ich niezwykłe poświęcenie i odwagę.

 

Sprawiedliwi są wdzięczni Prezydentowi RP za ustanowienie tego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. I bardzo się cieszę, że co roku przypominamy sobie te piękne słowa, które towarzyszyły i były w sercach Sprawiedliwych – odwaga, szlachetność i przyzwoitość. […] Dziękuje również Panu Ministrowi za to, że zorganizował to spotkanie – szkoda tylko, że jest wśród nas tak mało Sprawiedliwych, którzy jeszcze żyją, ale z różnych powodów nie mogli przybyć na dzisiejsze uroczystości – dziękowała ministrowi Kasprzykowi oraz innym organizatorom dr Anna Stupnicka – Bando pełniąca funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

 

W trakcje uroczystości swoje słowa do uczestników skierował również dyrektor „Festiwalu Psalmów Dawidowych” Bogdan Romaniuk podkreślając walory ekumeniczne Dnia Pamięci oraz fakt, że jest obchodzony nie tylko w Polsce.

Dzięki Festiwalowi spotykamy dwa narody, dwie religie – czyli naród żydowski oraz naród polski, judaizm i chrześcijaństwo. Cześć i hołd Sprawiedliwym oddajemy nie tylko w Polsce ale również w Izraelu oraz we Włoszech.

 

Artyści, którzy wystąpili na stołecznej scenie Klubu Dowództwa Garnizonu Warszawa zostali nagrodzeni przez widownię gromkimi brawami.

 

Wszystkim Sprawiedliwym składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji tego szczególnego Dnia – niech ewangeliczne słowa dotyczące miłości bliźniego będą zawsze w ich sercach a odwaga, szlachetność i przyzwoitość towarzyszą im w jesieni życia.

 

 

Kalendarium

Wrzesień
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Pożegnania

Z głębokim żalem zawiadamiam,
że dnia 16 września 2023 roku zmarł w Reading
w Wielkiej Brytanii

 

ŚP
por. Witold Szmidt

 

urodzony 15 czerwca 1926 roku w Odelsku na Grodzieńszczyźnie.

Raport 2016-2023

202306