Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

28 lipca br. w siedzibie stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Domu Polonii im. marszałka Andrzeja Stelmachowskiego w Warszawie odbył się wernisaż plenerowej wystawy planszowej: „Pojazdy Powstańczej Warszawy 1944” przygotowanej przez Centralną Bibliotekę Wojskową w ramach obchodów 80. rocznicy powstania Armii Krajowej.

 

Powstała z inicjatywy dyrektora Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego dr. Jana Tarczyńskiego oraz prezesa stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusza Piotra Bonisławskiego wystawa składa się z 26 plansz, na których zaprezentowano fotografie i opisy pojazdów militarnych wykorzystywanych przez Powstańców Warszawskich podczas walk z niemieckim okupantem. Ekspozycja zainstalowana została na Krakowskim Przedmieściu 64 i pozostanie tam do końca sierpnia.

 

W ceremonii otwarcia wystawy udział wzięli przedstawiciele najwyższych władz i instytucji państwowych, a także służb mundurowych. Obecni byli m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, poseł na Sejm Jarosław Krajewski, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego dr Jan Tarczyński, sekretarz generalny stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Tomasz Rożniak, a także dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Tomasz Piotrowski.

 

Takie wystawy jak dzisiejsza, odwołujące się wprost do relacji świadków, do historii z całą pewnością przeczą tezom o bezsensowności walki prowadzonej w sierpniu i we wrześniu 1944 roku. Każdy kto mówi, że Powstanie Warszawskie nie miało sensu odrywa się zupełnie od realiów Warszawy sprzed 78 lat. Powstańcy Warszawscy byli pokoleniem wychowanym w kulcie niepodległości jako najważniejszego i najcenniejszego daru dawanego przez Opatrzność ludziom, państwom i narodom (…) Serdecznie dziękuję twórcom tej wystawy pokazującej naszą ogromną determinację i wolę walki, pokazującej naszą ogromną chęć przywrócenia normalności Polsce i Polakom (…) Powstanie Warszawskie nie było obłędem, a walką z obłędem narzuconym Polsce i Europie z chwilą agresji Niemiec i Sowietów na Polskę w 1939 roku – zwrócił się do uczestników uroczystości minister Jan Józef Kasprzyk.

 

Podczas wernisażu miała miejsce także ceremonia wręczenia Medali „Pro Patria”. W uznaniu postawy i zaangażowania w działalność służbie Ojczyźnie szef UdSKiOR uhonorował odznaczeniami prof. dr hab. Gertrudę Uścińską i płk rez. Zbigniewa Błażejewskiego.

 

Następnie odbyły się ceremonie wręczenia Medali Centralnej Biblioteki Wojskowej, odznaczeń honorowych Związku Piłsudczyków RP oraz odznaczeń i wyróżnień Światowego Stowarzyszenia Lotników Polskich.

 

Uroczystość zakończyła projekcja filmu „Pojazdy Powstania Warszawskiego”.

 


Kalendarium

Grudzień
P W Ś C Pt S N
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Biuletyn Kombatant

nr 10 (382) Październik 2022

2022.10