Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5

W 85. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell w siedzibie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej uhonorował Medalem "Pro Patria" osoby posiadające szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci w walce o niepodległość Ojczyzny.


Z rąk Szefa UdSKiOR Lecha Parella odznaczenia odebrali:
- Hm. Lidia Wierzbicka - Od 2015 roku do dnia dzisiejszego pełnomocnik Zarządu Okręgu Staropolskiego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej Polskiej ds. organizacji i prowadzenia Przystanku Historia IPN - ZHR - Centrum Edukacji Historycznej.  Jest organizatorem  i inicjatorem współpracy instytucji państwowych i samorządowych, szkół, stowarzyszeń,  firm i osób prywatnych w działaniach propagujących Historię Polski i Tradycji niepodległościowych nie tylko wśród harcerstwa ale i wśród dzieci i młodzieży szkolnej.


- Ks. Bernard Stanisław Kasprzycki - Proboszcz parafii pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Radomiu. Do 2022 roku był  proboszczem parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu,  gdzie dał się poznać jako  osoba, która prowadzi działalność na rzecz upamiętnienia walk o niepodległość Polski w XX wieku, a szczególnie w okresie II wojny światowej i bezpośrednio po jej zakończeniu. Jako proboszcz parafii w Zwoleniu, opiekował się grobami partyzantów i Żołnierzy Wyklętych.


- Pan Marek Wierzbicki - prowadzi działalność na rzecz upamiętniania walk o niepodległość Polski w XX wieku,  a szczególnie  w okresie II wojny światowej i bezpośrednio po jej zakończeniu. Jako historyk i działacz społeczny (w harcerstwie) popularyzuje historię działań Polskiego Państwa Podziemnego  w tym Armii Krajowej  oraz polskiego podziemia niepodległościowego  w latach 1944/45 - 1963  w społeczeństwie regionu radomskiego, a zwłaszcza w środowisku dzieci i młodzieży.


- Pan Dariusz Kasprzyk - Od wielu lat zabiegał o odpowiednie upamiętnianie bitwy oraz rehabilitację poległych w niej żołnierzy. Był głównym inicjatorem budowy pomnika upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych w Zwoleniu , który również w połowie sfinansował (razem z IPN) . Dzięki jego wytrwałym staraniom dzień upamiętnienia rocznicy bitwy  jest uroczyście obchodzony  co roku w Zwoleniu.


- Pan Aleksander Rafał Ferens i Pan Piotr Szychowski, którzy od lat współpracują z Światowym Związkiem Żołnierzy AK. Aktywnie uczestniczą i współorganizują wiele wydarzeń o charakterze patriotycznym i rocznicowym. M. in. wspierali organizację wystawy pt. " 80 lat Błyskawicy. Niezwykła historia niezwykłych ludzi", filmów dokumentalnych pt. Zamach na Kutscherę", "Broń Pancerna Powstania Warszawskiego, " Wielkość wymaga czasu" oraz cyklu spotkań pt. "Polska to wielka rzecz".  


Dodatkowo Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” - został uhonorowany Pan Tomasz Radziwonowicz. Laureat odebrał wyróżnienie z rąk pełniącego obowiązki
prezesa Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej kpt. Janusza Komorowskiego.

 

Nagrodzonym  Serdecznie Gratulujemy!