Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5
8 grudnia br. w siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa odbyła się uroczystość wręczenia medali Stulecia Odzyskania Niepodległości osobom zaangażowanym w działalność patriotyczną oraz członkom SWS. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej medale wręczył szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
 
Podczas uroczystości szef UdSKiOR przypomniał, że medal został ustanowiony w roku 2018 dla uczczenia tych wydarzeń, które 105 lat temu miały miejsce, kiedy Państwa poprzednicy, czyli pokolenie Niepokornych (jak nazywał je w swojej książce Bogdan Cywiński) przywróciło Polskę na mapę Europy i świata. Pokolenie konspiratorów PPS, pokolenie Legionistów i Peowiaków, pokolenie żołnierzy Generała Hallera i oczywiście środowisko wojskowo-polityczne Józefa Piłsudskiego.
 
Polska odzyskała wolność na ponad 20 lat, a utraciła ją w wyniku bierności aliantów i w wyniku tego, że nasi sąsiedzi zawarli diabelski pakt Hitlera ze Stalinem. I kiedy wolny świat cieszył się zwycięstwem w roku 1945 dla nas przyszło pół wieku zniewolenia. Znaleźli się jednak godni następcy tamtego pokolenia roku 1918, godni następcy tych, którzy przywrócili Polskę do świata narodów i państw wolnych! To było państwa pokolenie. Państwo mieli taką samą wiarę i determinację.Dzięki tej odwadze, dzięki tej nie zachwianej wierzę, Polska znów może cieszyć się wolnością mówił szef UdSKiOR.
 
Następnie minister podziękował odznaczonym za postawę w latach 60. 70. i 80: Dziękuję za to, że szliście wyprostowani wśród społeczeństwa, które niestety było na kolanach. Państwo byli jako ci, którzy Niepokorni i Niezłomni prowadzili walkę z okupantem komunistycznym. Za to jesteśmy Wam niezmiernie wdzięczni i za to Rzeczpospolita jest Państwu zobowiązana. Dziękujemy za to że nie straciliście wiary w Polskę, że nawet hunta Jaruzelskiego wprowadzając stan wojenny nie zgasiła i nie stłamsiła Waszego ducha. Ponieśliście wolność w lata 90. i teraz możemy się nią cieszyć. Dziękuję za to w imieniu mojego pokolenia urodzonego w połowie lat 70. i w imieniu tych pokoleń, które przyszły na świat później i przyjdą jeszcze dzięki Wam - tak, jak dzięki pokoleniu temu poprzedzającemu rok 1918 mamy Niepodległość. Państwo po 13 grudnia roku 1981 udowodniliście też jedną rzecz. Rację miał marszałek Piłsudski mówiąc: "być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo". To są słowa Marszałka, które nie tracą na aktualności żadnego dnia. Możemy się tej maksymy i postawy wokół niej zbudowanej uczyć od Was, nawet jeżeli przychodzi porażka, jeżeli przychodzą trudności: życiowe, społeczne, czy polityczne nie wolno ulec i wtedy przychodzi zwycięstwo. Dziękuję też za ogromną aktywność w dzisiejszych czasach: za to że przypominacie o polskiej historii, za to że przypominacie o polskiej drodze do niepodległości, za to że jesteście uczestnikami życia społecznego, politycznego, ale przede wszystkim za to, że tak wielu z Was spotyka się z przedstawicielami młodego pokolenia i że nie tylko opowiadacie im o przeszłości ale też staracie się to pokolenie ukształtować i wychować w duchu wartości, które były udziałem Waszego pokolenia.

 
Oficer odczytał postanowienie i decyzję, po czym wyczytane osoby wystąpiły na scenę, gdzie szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk dokonał dekoracji i wręczył legitymacje potwierdzające otrzymanie medalu.
 

Na podstawie artykułu 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, za zasługi dla niepodległości odznaczeni zostali:  Adamski Artur, Kotlarczyk Roman, Misiek Urszula, Sielewicz Bogumił, Dolecki Tomasz, Ewa Guziołek-Tubelewicz, Kościelny Robert, Krawczyk Zbigniew, Tubelewicz Tomasz, Zieliński Jan, Hołuszko Ewa, Karpezo Stanisław, Szapiro Paweł, Gilewski Wojciech, Gniadzik Wojciech, Grabowska-Kozera Małgorzata, Jarosiński Marek działacz, Konarski Stanisław działacz, Mikołajczuk Mirosław, Płaczkowski Paweł, Rosłoniec Adam, Szczepański Tomasz, Zozula Andrzej, Bieliński Wiesław, Kaniewski Jerzy, Kaszuba Witold, Łukasiewicz-Wyrwich Joanna, Wyrwicz Mirosław, Zatoń Ewa, Czerwiński Arkadiusz, Konarska Barbara, Kuliński Szymon, Paplak Alfred, Paplak Marianna, Barski Ireneusz, Bertowski Mirosław, Domżalski Jerzy, Nawój Ewa, Piecyk Stanisław, Pruszko Cezary,Szot Alicja, Wicik Bogusław, Chruszczyńska Barbara oraz Ludwicka Wacława.

 

Bardzo serdecznie gratulujemy wszystkim odznaczonym.

 

--------

Stowarzyszenie Wolnego Słowa – stowarzyszenie z siedzibą w Warszawie, grupujące artystów, dziennikarzy, drukarzy, kolporterów i podziemnych wydawców zaangażowanych w działalność niezależną w latach 1976–1989 oraz osoby zainteresowane problematyką wolności słowa. Stowarzyszenie zarejestrowane zostało jesienią 2006, ale działalność podjęło już wiosną 2003.

Statutowymi celami stowarzyszenia są: monitorowanie przejawów naruszania wolności słowa oraz pomoc osobom represjonowanym w wyniku naruszania wolności słowa, rozwój wolności słowa poprzez działania na rzecz wprowadzenia aktów prawnych gwarantujących swobodę wypowiedzi i prawo pełnego dostępu do informacji oraz opiniowanie rozwiązań legislacyjnych, rozwijanie wiedzy obywateli o problematyce wolności słowa w Polsce, Europie i na świecie, integracja środowisk związanych z niezależną działalnością wydawniczą i kulturalną w kraju i za granicą, gromadzenie, opracowywanie, upamiętnianie i upowszechnianie różnego rodzaju świadectw historycznych i literackich związanych z problematyką wolnego słowa, wspieranie badań nad historią wolności słowa w Polsce, propagowanie wiedzy o wolności wypowiedzi jako o jednym z najważniejszych elementów demokracji, wreszcie reprezentowanie interesów obywateli oraz zainteresowanych środowisk i instytucji w sprawach wolności słowa i dostępu do informacji publicznej, w tym dostępu do zasobów archiwalnych IPN, wspieranie działań na rzecz wolności słowa w krajach, w których ta wolność jest zakazana lub ograniczona.

Za najważniejsze zadanie stowarzyszenie uznaje stworzenie informatora o niezależnych działaczach kultury z lat 1976–1989 w kraju i za granicą.