We wtorek 26 września br. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wziął udział w spotkaniu historycznym pt. Polska – Szwajcaria. 170 lat żołnierskiej przyjaźni od konfederatów barskich do żołnierzy 2 Dywizji Strzelców pieszych.
Uroczystości zorganizowane przez Centralną Bibliotekę Wojskową, Instytut Pamięci Narodowej i Ambasadę Konfederacji Szwajcarskiej w RP, podczas której zgromadzeni goście mogli zapoznać się z rysem historycznym stosunków polsko-szwajcarskich oraz wzięli udział w projekcji filmu dokumentalnego produkcji TVP S.A. pt. Książka i karabin.
W trakcie wydarzenia szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk przypomniał o historii z wątkiem szwajcarskim, która głęboko wpisała się w polski kod kulturowy XIX wieku.
– Historia z XIV wieku, dotyczy walki Szwajcarów o wolność, związana z Arnoldem Winkelridem, który w jednej z bitew o wolność toczonej z Habsburgami z okrzykiem "droga do wolności" ruszył przeciwko nieprzyjaciołom. Ostrza wrogów przyjął na własną pierś i zginął, ale Jego zapał i okrzyk przysłużył się zwycięstwu. Jeden z dramatycznych utworów epoki romantyzmu "Kordian" Juliusza Słowackiego odnosi się wprost do tej postaci. Spiskowcy, którzy chcieli zabić cara przyjmują za swoje hasło spiskowe imię Winkelrida, a sam Kordian w monologu wygloszonym na Wzgórzu Mont Blanc mówi, że Polska stała się Winkelridem Narodów! To Polska z okrzykiem "droga do wolności" przyjmując na siebie ostrza mieczy nieprzyjaciół z zachodu i wschodu w '39 roku, mimo że utraciliśmy swoją wolność na 5 lat, a suwerenność na pół wieku, walczyliśmy w jakimś sensie za innych, którym wtedy może zabrakło odwagi. Historia gościnności Szwajcarii dla polskich uchodźców wojennych od czasów konfederacji barskiej ukształtowała naszą wrażliwoś, bo od ponad roku dajemy schronienie Ukraińcom – mówił minister Jan Józef Kasprzyk
W trakcie wydarzenia szef UdSKiOR odznaczył medalami "Pro Bono Poloniae" oraz "Pro Patria" osoby posiadające szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o Niepodległość RP.
Na zakończenie wydarzenia uczestnicy mieli możliwość zwiedzania wystawy przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej pt. Polskie drogi przez Szwajcarię.