Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5

Ta edycja konkursu była pod wieloma względami szczególna. Po pierwsze pobito podczas niej kolejne rekordy: frekwencja – 1837 uczestników, liczba miejsc do odwiedzenia – 500, najlepszy wynik w historii – 10 874 punkty. Po drugie widać, że zainteresowanie konkursem po trudnościach związanych z pandemią wróciło na dobre. Wreszcie po trzecie okazuje się, że nowoczesne podejście do poznawania historii za pomocą współczesnych technologii połączone z aktywnym pójściem w teren to atrakcyjna forma dla młodzieży i rodzin z dziećmi.

 

Zacznijmy od tego, że obserwując poszczególne edycje możemy śmiało stwierdzić, że konkurs ma swoje stałe grono uczestników, które rokrocznie walczy o czołowe miejsca. Laureatka pierwszego miejsca Emila Borowska już w dwóch edycjach zajmowała miejsca w ścisłej dziesiątce (2019 rok – 7 miejsce, 2022 rok – 5 miejsce). Za swoje osiągnięcie otrzymała główną nagrodę - wyjazdu na obchody Bitwy o Monte Cassiono, której fundatorem jest Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

– Dzięki takim inicjatywom - konkursom jej uczestnicy mają okazję nie tylko lepiej poznać historię, ale naprawdę jej dotknąć. W naszym doświadczeniu historycznym przeważają miejsca bolesne, trudne, uświęcone krwią walczących o niepodległość. Dotknięcie tych miejsc uzmysławia, gdzie ta wielka historia się działa, ale jest także okazją oddania hołdu tym, którzy tę historię tworzyli swoim życiem, cierpieniem i śmiercią – powiedział obecny na gali rozdania nagród minister Jan Józef Kasprzyk.

 

Uczestnicy konkursu biorąc w nim udział mają okazję poznać miejsca o których istnieniu często nie mieli pojęcia, a które znajdują się niejednokrotnie w ich najbliższym otoczeniu. Niektóre jednak wymagają od nich większego zaangażowania – dłuższej podróży i dotarcia do czasami trudnodostępnych terenów. O podsumowaniu dotychczasowych edycji, a także spostrzeżeniach na przyszłość mówił organizator konkursu Dionizy Krawczyński – prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych "JODŁA":

 

– Jest to kolejny rok, który pokazał, że uczestnicy konkursu dzielą się na dwie grupy: ścisła czołówka to około trzydziestu osób jeżdżących wszędzie i wielka grupa miłośników, która z różnych względów odwiedza tylko miejsca najbliższe. W ubiegłym roku dokonaliśmy gruntownej oceny konkursu i w tym roku przeprowadziliśmy pewien eksperyment jeżeli chodzi o jego promocję. Potwierdziły się nasze przypuszczenia, że musimy położyć większy nacisk na współpracę z powiatami i gminami. To ogrom pracy, ale damy radę.

 

W gali udział również wzięli wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak oraz pułkownik Piotr Hałys dowódca 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

 

Po zakończeniu gali szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk najpierw wspólnie z laureatami złożył kwiaty i znicze przy Ścianie Straceń dawnego Kieleckiego Więzienia, a następnie udał się na Cmentarz Wojska Polskiego w Kielcach, gdzie złożył kwiaty na Kwaterze Wojsk Polskich 1863-1921 roku, aby w tych szczególnych dniach poprzedzających Dzień Wszystkich Świętych i Wszystkich Wiernych Zmarłych oddać hołd tym, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę.