Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5

W hołdzie bohaterskim Obrońcom Ojczyzny 1939 r. oraz wszystkim, którzy podczas II wojny światowej walczyli o wolność i niepodległość naszego kraju, 1 września w Warszawie odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Weterana Walk o Niepodległość RP. W wydarzeniu, zorganizowanym przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, uczestniczyły delegacje władz państwowych i samorządowych, a także przedstawiciele środowisk kombatanckich, Weterani, działacze opozycji antykomunistycznej oraz mieszkańcy stolicy.

 

Wybór miejsca uroczystości nie był przypadkowy, o czym na wstępie swojego przemówienia przypomniał szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk:

 

- Dziś o świcie na Westerplatte rozpoczęliśmy obchody 83. rocznicy niemieckiej agresji na Polskę. Te obchody byłyby niepełne, gdyby nie uroczystość w tym świętym miejscu przy Grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie spoczywają prochy bezimiennego Obrońcy Ojczyzny, ale jednocześnie grób ten przecież jest dedykowany i poświęcony wszystkim walczącym o wolność i niepodległość, również w czasie tej najstraszliwszej z wojen, jaką była II wojna światowa – mówił.

 

Minister podkreślił, że Polska jako pierwszy kraj na świecie zdecydowała się przeciwstawić złu uosabianemu przez niemiecką III Rzeszę i sowiecką Rosję.

 

- Walczyliśmy mężnie i dzielnie, ale walczyliśmy w osamotnieniu. Wtedy wolnemu światu: naszym sojusznikom, naszym Aliantom zabrakło odwagi. Zabrakło odwagi, by przeciwstawić się złu wtedy – w 1939 r. Gdyby tej odwagi nie zabrakło być może wojna trwałaby kilka tygodni, a może najwyżej kilka miesięcy i ludzkość nie zapłaciłaby tak straszliwej daniny krwi. Warto o tym wspomnieć, bo odwaga jest cechą, dzięki której pokolenia mogą żyć w pokoju i spokoju. To jest też lekcja, jaką z historii II wojny światowej wywieść możemy współcześnie – zauważył minister Kasprzyk, a następnie zwrócił się do zgromadzonych na placu Kombatantów i Weteranów:

 

- Dziś Wasz dzień - Dzień Weterana Walk o Niepodległość. Dziękujemy Wam za to, że w Waszych piersiach słowa: „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy” były obecne, że poświęciliście dla Ojczyzny wszystko: Wasze młode lata, Wasze szczęście, Wasz spokój. Możemy Wam w tym świętym miejscu ślubować, że te słowa my poniesiemy w przyszłość – deklarował.

 

Podczas uroczystości odczytane zostały listy okolicznościowe, przesłane przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek oraz ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Następnie w imieniu prezydenta RP minister Kasprzyk uhonorował Kombatantów: Zofię Pogodzińską Złotym Krzyżem Zasługi oraz ppłk. Waldemara Kruszyńskiego Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Wręczył także medale „Pro Patria”. Wyjątkowe odznaczenia z rąk szefa UdSKiOR odebrali: gen. broni Piotr Błazeusz, płk dr Damian Matysiak oraz Monika Consorti Pelczar.

 

Uroczysty Apel Pamięci zakończyła ceremonia złożenia kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.