Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5

30 września 2021 r. na Zamku Królewskim w Warszawie odbył się przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego „Chocim 1621” w reżyserii Leszka Wiśniewskiego. W uroczystości udział wziął szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Obraz, wyprodukowany przez TVP Historia przy wsparciu Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, opowiada o jednym z największych zwycięstw w historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów, którego 400. rocznica przypadła w tych miesiącach.

 

Podczas czwartkowego pokazu minister Kasprzyk zwrócił uwagę na fakt, że bitwa pod Chocimiem powinna być rozpatrywana nie tylko w kontekście polskim, ale i europejskim: Wiktoria chocimska roku 1621 to punkt odniesienia dla następnych pokoleń Polaków, w tym również dla nas, współczesnych. To opowieść o polskiej odwadze, o honorze, o tym, że Polacy to dumny naród, który nie boi się żadnych przeciwności. Jednak przede wszystkim to opowieść o tym, że Polska i jej obywatele stawali zawsze po stronie wartości, które przez wieki stanowiły, stanowią i winny stanowić fundament cywilizacji łacińskiej i europejskiej. Wśród nich na pierwsze miejsce wysuwa się chrześcijaństwo – ocenił szef UdSKiOR, przypominając, jak ważne było chocimskie zwycięstwo z punktu widzenia zachowania własnej tożsamości przez Polaków i Europejczyków:

 

Bitwa pod Chocimiem była walką nie tylko w obronie kształtu cywilizacyjnego Rzeczypospolitej, ale całej Europy; kształtu, w którym chrześcijaństwo ze wszystkimi jego prawidłami stanowi cement spajający mieszkańców Starego Kontynentu. Dlatego cieszę się niezmiernie, że tą filmową opowieścią o wydarzeniach sprzed 400 lat staramy się współcześnie obudzić to, co stanowi o naszej tożsamości. Nasi przodkowie pod wodzą hetmana Jana Karola Chodkiewicza bronili wtedy nie tylko naszej niepodległości: bronili tożsamości Rzeczypospolitej i Europy przed islamem. Trzeba mówić Europie o tym, jak wiele zawdzięcza Polsce i jej obywatelom, również w tym kontekście historycznym. Bardzo serdecznie dziękuję twórcom filmu, że przypomnieli jedną z najważniejszych kart w historii nie tylko polskiej, ale i europejskiej – zakończył Jan Józef Kasprzyk.

 

Podczas uroczystości wręczone zostały odznaczenia i wyróżnienia. Wśród uhonorowanych znalazł się m.in. redaktor naczelny TVP Historia Piotr Legutko. Premiera filmu będzie miała miejsce na antenie TVP Historia 10 października br.

 

--

Bitwa pod Chocimiem stoczona została między 2 września a 9 października 1621 roku pomiędzy armią Rzeczypospolitej pod dowództwem Jana Karola Chodkiewicza a armią turecką pod wodzą sułtana Osmana II. Zamknięte w warownym obozie siły polsko-litewsko-kozackie stanęły na drodze potężnej armii osmańskiej zmierzającej w granice Polski. Oblężenie zakończyło się taktycznym zwycięstwem armii Rzeczypospolitej, ukoronowanym podpisaniem traktatu potwierdzającego ustalenia traktatu w Buszy z 1617 roku. Ogromną rolę w tych zmaganiach odegrał Piotr Opaliński, który brał czynny udział w walkach, sławiąc się męstwem, za co w 1621 roku mianowany został wojewodą poznańskim.