Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5

Jedyna taka gra planszowa, wydana z okazji 100. rocznicy heroicznego boju na przedpolach Lwowa – „Zadwórze 1920”, może trafić do Twoich rąk! Wystarczy, że weźmiesz udział w konkursie wiedzy o warszawskim Grobie Nieznanego Żołnierza i odpowiesz najszybciej na jedno z pytań publikowanych codziennie w mediach społecznościowych UdSKiOR. Początek konkursu już jutro, 3 listopada 2020 r.!

 

Codziennie w dniach 3-13 listopada br. (z wyjątkiem soboty, 7 XI i niedzieli, 8 XI) na kontach Urzędu na Facebooku (@udskior) i Twitterze (@Kombatanci) publikowane będzie jedno pytanie w ramach konkursu „Co wiesz o Grobie Nieznanego Żołnierza?”. Trzy osoby, które jako pierwsze prześlą w wiadomości prywatnej prawidłową odpowiedź, otrzymają nagrodę – egzemplarz strategicznej gry planszowej „Zadwórze 1920”, wydanej dzięki współpracy Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Armenian Foundation.

 

To właśnie tam, pod miejscowością Zadwórze w Małopolsce Wschodniej, poległ w walce z bolszewicką konnicą Konstanty Zarugiewicz. Gdy w 1925 roku w Warszawie powstawał pomnik-mogiła upamiętniający żołnierzy, którzy oddali swoje życie na polu bitwy, Jadwiga Zarugiewiczowa została poproszona o wytypowanie ciała „Orlęcia Lwowskiego”, które następnie zostało uroczyście złożone w Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

 

Choć bój o Zadwórze, zwany „polskimi Termopilami”, wygrali bolszewicy, gra strategiczna „Zadwórze 1920” może zakończyć się zupełnie innym wynikiem. Celem żołnierzy kpt. Bolesława Zajączkowskiego jest rozbicie oddziałów przeciwnika i przebicie się do Lwowa. W sukurs „Orlętom” może przyjść pociąg pancerny, który ogniem swoich dział i karabinów maszynowych rozproszy kawalerię Siemiona Budionnego i ewakuuje polskie jednostki. Weź udział w konkursie, wygraj grę i poznaj przebieg jednej z najzacieklejszych bitew w historii Polski!

 

Oddajemy w tym roku hołd obrońcom polskiego Lwowa, którzy sto lat temu, 17 sierpnia 1920 roku, stoczyli nierówny bój pod Zadwórzem. W walce trwającej jedenaście godzin trzystu trzydziestu stawiło bohaterski opór wobec przeważającej siły wroga – 1. Armii Konnej, która niosła gwałty, rabunki, cierpienia, łzy i morze krwi. Stanęli wierni Rzeczypospolitej i temu wszystkiemu, co Polskę stanowi. Trzystu osiemnastu, sieczonych przez bolszewików, poniosło straszliwą śmierć. Ich walka, w dużej mierze, przyczyniła się do tego, że na froncie południowym bolszewicy nie przełamali polskiego oporu – przypomina szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Jestem przekonany, że gra planszowa stanie się inspiracją dla jej uczestników. Gracze, na szczęście, nie muszą w przyszłości stawać wobec podobnych wyzwań, ale mogą na wielu innych odcinkach ofiarnie służyć Polsce. Głęboko wierzę, że strategiczna gra planszowa „Zadwórze 1920” pozwoli starszym oraz młodszym wspólnie zanurzyć się w historii, dostarczając zarazem dużej porcji wrażeń – zachęca minister Kasprzyk.

 

Już od 3 listopada br., codziennie (z wyjątkiem soboty, 7 IX i niedzieli, 8 XI), na kontach UdSKiOR na Facebooku oraz na Twitterze ogłaszanych będzie sześciu laureatów konkursu (po trzech na każdym z ww. mediów społecznościowych). Każdy laureat otrzyma egzemplarz limitowanej edycji gry planszowej „Zadwórze 1920”.

 

Jedna osoba może zdobyć nagrodę maksymalnie trzykrotnie (niezależnie od tego, czy uczestniczy w konkursie na jednym czy na obu mediach społecznościowych). Zachęcamy jednak wszystkich uczestników do udziału w rywalizacji przez cały czas trwania konkursu, aby wspólnie zgłębiać wiedzę o tym wyjątkowym miejscu pamięci, jakim jest Grób Nieznanego Żołnierza!

 

Więcej informacji na temat przebiegu Konkursu oraz zasad przyznawania nagród w Regulaminie konkursu.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

zadworze