Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5

W środę, 12 sierpnia br., „Kadrówka” już po raz LV a 40 po wojnie dotarła do stolicy województwa świętokrzyskiego by uczcić 106. rocznicę wkroczenia I Kompanii Kadrowej do Kielc. W uroczystościach wieńczących pielgrzymkę niepodległości wziął udział Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Po przybyciu do stolicy województwa świętokrzyskiego maszerujący legendarnym szlakiem piechurzy zatrzymali się przed historyczną figurą Najświętszej Maryi Panny u zbiegu ulicy Krakowskiej i Gagarina, gdzie złożyli kwiaty.

 

Główne uroczystości kończące tegoroczny Marsz odbyły się na Placu Wolności, gdzie podczas uroczystego apelu komendant LV Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej Dionizy Krawczyński złożył meldunek honorowemu komendantowi Marszu Janowi Józefowi Kasprzykowi.

 

Następnie Szef UdSKiOR uhonorował zasłużone osoby medalami „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria”.

 

Medale „Pro Bono Poloniae” otrzymali:

Adam Dłużniak

Krzysztof Nowakowski

Michał Andrzej Rybak

 

Medale „Pro Patria” otrzymali:

Roman Chandoha

Lesław Dykacz

 

Podczas uroczystości na pl. Wolności głos zabrał minister Jan Kasprzyk podkreślając, że 106 lat temu Kielce były miejscem, gdzie rodziła się niepodległa Polska. To była pierwsza stolica odradzającej się Rzeczpospolitej. Tu weszli żołnierze I Kompanii Kadrowej niosąc na swoich sztandarach hasła wolności i suwerenności! Tutaj zaczynał się niezwykle ważny etap dla dziejów narodu jakim była walka o odzyskanie niepodległości. Od sierpnia 1914 roku oddziały młodych patriotów walczyły o to, by przywrócić Polskę na mapę świata, dać jej należne miejsce w gronie państw niezależnych i suwerennych. Kilka lat później, Ci sami ludzie obronili Polskę przed najazdem bolszewickiej Rosji.

 

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych docenił również trud spadkobierców I Kompanii Kadrowej mówiąc, że reprezentują oni patriotyzm czasu pokoju: - Oni musieli manifestować patriotyzm czasu wojny. Jeden i drugi patriotyzm jest jednak tak samo ważny. Życzę maszerującym, aby ich oddanie nie kończyło się 12 sierpnia w Kielcach, aby trwało ono dalej. Mam nadzieję, że poniesiecie tę ideę, której jesteście wierni, do swoich domów i środowisk!

 

Wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak wręczył również odznaczenia państwowe przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a uczestnicy „Kadrówki” otrzymali odznaki i nagrody marszowe z rąk honorowego komendanta Marszu Jana Józefa Kasprzyka.

 

Na zakończenie uroczystości w centrum miasta jej uczestnicy na czele z Szefem UdSKiOR, przedstawicielami władz wojewódzkich i miejskich oraz świętokrzyskimi parlamentarzystami złożyli kwiaty przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

LV (40. po wojnie) Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej zakończy się na placu przed Pałacem Biskupów Krakowskich – dawną kwaterą Józefa Piłsudskiego i jego sztabu w roku 1914 – gdzie żołnierze Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej odczytali Apel Poległych i oddali salwę honorową.

 

--

O świcie 6 sierpnia 1914 roku, w celu wywołania w Królestwie antyrosyjskiego powstania, pod wodzą Józefa Piłsudskiego wyruszyła „budzić Polskę do zmartwychwstania” I Kompania Kadrowa. Składała się ona z członków Związku Strzeleckiego oraz Polskich Drużyn Strzeleckich, w których do wybuchu Wielkiej Wojny przeszkolono ponad 7 tys. osób.

 

Strzelcy Józefa Piłsudskiego wyruszyli z Krakowa na ziemie zaboru rosyjskiego 6 sierpnia 1914 r. 12 sierpnia doszli do Kielc. Był to pierwszy od czasów Powstania Listopadowego wymarsz wojska w polskich mundurach. Wydarzenie to miało duże znaczenie społeczne i polityczne jako wyraz woli walki o niepodległą Polskę. 16 sierpnia powołano Legiony Polskie, które w znaczący sposób przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

W 1921 roku Komendant Krakowskiego Okręgu Związku Strzeleckiego (ZS) kpt. Wacław Denhoff-Czarnocki zaproponował, aby ósmą rocznicę wymarszu I Kompanii Kadrowej – jednocześnie święto Związku (6 sierpnia) – uczcić szczególnie uroczyście. Pomysł marszu został zrealizowany po raz pierwszy w 1922 r. Z powojenną przerwą do 1981 r., tradycja Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej trwa do dziś.