Previous Next Play Pause
1 2 3 4

13 stycznia br. w Centrum Konferencyjnym MON odbyło się noworoczne spotkanie z działaczami opozycji antykomunistycznej i osobami represjonowanymi z całej Polski. Podczas uroczystości na progu nowego roku szef UdSKiOR uhonorował osoby zasłużone Medalami "Pro Bono Poloniae" i "Pro Patria" oraz wręczył Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

 

MEDAL STULECIA ODZYSKANEJ NIEPODLEGŁOŚCI otrzymali Zbigniew Guca, płk Adam Kunicki, Mieczysław Perlak.

 

MEDAL „PRO BONO POLONIAE” otrzymali minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, ks. kan. Czesław Banaszkiewicz, Alina Cybula-Borowińska, Maciej Jankowski, Sławomir Karpiński, Andrzej Osipów, Waldemar Podsiadły, Andrzej Sikora, Elżbieta Ufnal.

 

MEDAL „PRO PATRIA” otrzymali Teresa Bochwic, Marek Budniak, Leszek Duklanowski, Leon Gelberg, Tomasz Gutry, Jerzy Mieczysław Jachowicz, Klaudia Kołata, Marian Krztoń, Jacek Tarczewski, Jan Wyrowiński.

 

Podczas uroczystości głos zabrał szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który wyraził radość z noworocznego spotkania: – Cieszę się niezmiernie, że na progu 2023 roku możemy spotkać się w tym gronie aby tym spotkaniem podziękować Państwu po raz kolejny za Wasze poświęcenie dla Niepodległej Rzeczypospolitej. Dziękujemy za to, że w latach 50., 60., 70. i 80-tych nie zabrakło Wam odwagi; za to, że szliście wyprostowani wśród tych, co byli na kolanach jak pisał Zbigniew Herbert; za to, że dzięki tej odwadze, dzięki Waszemu poświęceniu możemy cieszyć się wolną Polską. Przejęli Państwo sztandar niepodległości od Waszych poprzedników, których gościliśmy przedwczoraj, czyli od weteranów walk o niepodległość czasu wojennego i tych lat zmagań z komunizmem okresu powojennego. Przejęliście wprost sztandar niepodległości i nieśliście go dalej przekazując następnemu pokoleniu, które teraz przejmuje odpowiedzialność za losy Rzeczypospolitej. Przekazując ten sztandar tak, jak otrzymywaliście go od poprzedników i tak to wybrzmiewa także teraz w rozmowach z Wami wskazanie, abyśmy czynili współczesną Polskę Polską Waszych marzeń, aby współczesna Polska była prawdziwie niepodległa, suwerenna, dumna i klękająca – jak mówił bł. ks. Jerzy Popiełuszko - tylko przed Bogiem. chcemy by była to Polska solidarna, gdzie obywatele są dla siebie braćmi. Tylko wtedy można budować wspólnotę jaką jest Naród i jaką jest Państwo. Za te wskazania, za te nauki, za przykład życia raz jeszcze Państwu bardzo serdecznie dziękujemy. I wierzę głęboko, że te pokolenia, które przyjdą po nas również będą Wam zawsze zobowiązane i wdzięczne za dar wolności, za poświęcenie i odwagę. Dziękujemy Wam, bo Wy zawsze mieliście niepodległość w swych sercach, niepodległość jako najpiękniejszy dar dawany ludziom, narodom i państwom.

 

Spotykamy się dzisiaj w 22. rocznicę odejścia na wieczna wartę jednego z najwybitniejszych niepodległościowców  Wojciecha Ziembińskiego  jednego z Waszych kolegów. Jego testament aby niepodległość czynić rzeczą najważniejszą i żeby wszystko było jej przyporządkowane warte jest przypomnienia i realizacji. wspominał wybitnego działacza minister Kasprzyk.

 

Serdecznie dziękuję za możliwość spotkania z Państwem, za to, że spotykamy się w miejscu symbolicznym, bo to w tym budynku w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. Wojciech Jaruzelski nagrał w jednej z sal tego centrum to haniebne orędzie wprowadzające stan wojenny. To, że Wy dziś spotykacie się dzisiaj tutaj to jest symboliczne zwycięstwo nad tym złem jakim był komunizm a walka z tym systemem była istotną częścią Waszego życia. Raz jeszcze za to Wam dziękujemy. Bardzo serdecznie pragnę pogratulować tym, którym miałem zaszczyt wręczyć medale przyznane przez Pana Prezydenta Rzeczypospolitej i przyznane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Bardzo serdecznie dziękuję Panu profesorowi Przemysławowi Czarnkowi. Ten medal, który miałem zaszczyt mu wręczyć był przyznany na wniosek środowisk kombatanckich i zrzeszających działaczy opozycji antykomunistycznej. To wyraz wdzięczności za to wszystko, co czynił Pan dotychczas, czyni i czynił będzie Pan mam nadzieję jeszcze długo aby pamięć o naszej historii kształtowała naszą tożsamość. Bardzo serdecznie dziękuję i gratuluję wszystkim obecnym. Dziękuję także wszystkim tym, którzy na co dzień opiekują się Wami czyli pełnomocnikom wojewodów, którzy w terenie dbają o to, abyście Państwo mogli czuć się zaopiekowani przez państwo polskie. Bardzo Wam dziękujemy. dodał Szef UdSKiOR.    

 

Wydarzenie uświetnił wspaniały występ solistów Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, którzy zaśpiewali polskie kolędy. Nie zabrakło tradycyjnego łamania się opłatkiem pobłogosławionym przez duchownych oraz składania sobie życzeń. I my, przyłączając się do nich, składamy uczestnikom konspiracji okresu PRL najlepsze życzenia na nowy, 2023 rok!