• Forms
  • Contact
  • ACCESSIBILITY
  • Previous Next Play Pause
    1 2 3 4 5

    Między 6 i 8 maja w Austrii odbyły się główne uroczystości z okazji 72. rocznicy wyzwolenia niemieckich obozów koncentracyjnych systemu Mauthausen-Gusen. Obecna na nich była delegacja polska na czele z wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdaleną Gawin. Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych reprezentowała Monika Kalinowska, Dyrektor Departamentu Współpracy ze Stowarzyszeniami i Ewidencji UdSKiOR.

     

    6 maja polska delegacja, w skład której wszedł  także m.in. ambasador Polski w Austrii Artur Lorkowski, dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Wiedniu Rafał Sobczak, byli więźniowie niemieckiego nazistowskiego obozu Mauthausen-Gusen, harcerze oraz uczniowie polskich szkół złożyła kwiaty pod pomnikami upamiętniającymi polskie ofiary KL Ebensee oraz wzięła udział w uroczystościach na cmentarzu w Ebensee, przed polskim pomnikiem w sztolniach Bergkristal i przy memoriale KL Gusen. Główne uroczystości rocznicowe odbyły się 7 maja i rozpoczęły się złożeniem wieńców pod pomnikami narodowymi w Mauthausen. Następnie przed polskim pomnikiem w Mauthausen odprawiona została msza święta, a przy Memoriale w KL Mauthausen miała miejsce centralna uroczystość rocznicowa. 

     

    W niedzielnych uroczystościach uczestniczyli również prezydent Austrii Alexander van der Bellen, kanclerz Austrii Christian Kern, przedstawiciele rządu i parlamentu Austrii oraz szefowa KZ Mauthausen Memorial Barbara Gluck.

     

    W latach 1938–1945 w Mauthausen-Gusen w Górnej Austrii funkcjonował hitlerowski obóz o szczególnie ciężkich warunkach. Więźniowie pracowali w kamieniołomach oraz na rzecz zakładów zbrojeniowych. Mordercza praca powodowała masowe wyniszczenie więźniów. Obóz składał się z 56 podobozów. Największy, założony w 1940 r., znajdował się w Gusen. Większość więźniów tego podobozu stanowili Polacy. Według statystyk przez obóz przeszło około 335 tysięcy więźniów różnej narodowości,  a 123 tysiące z nich zginęło.

     

    Fot. PAP/J. Kamiński