Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5

 13 września br. Zastępca Szefa UdSKiOR Michał Syska wziął udział w uroczystości z okazji obchodów 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej.


Ceremonię rozpoczęła msza św. w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Główna część uroczystości odbyła się w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach od złożenia meldunku oraz odegrania hymnu państwowego.


Uczestnikami spotkania byli m.in.: Sekretarz Miasta Katowice Maciej Stachura, Pierwszy Z-ca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Artur Bednarek, Wicewojewoda Ślaski Michał Kopański, Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia "Rodzina policyjna 1939 r." Grzegorz Grześkowiak, policjanci, pracownicy cywilni, przedstawiciele samorządu, służb mundurowych, duchowieństwa, policyjnych związków zawodowych, instytucji współpracujących ze śląską Policją i uczniowie klas policyjnych.
Uroczystość uświetnił udział muzyków z orkiestry Wojewódzkiej Policji w Katowicach.


Gości  powitał  Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia "Rodzina policyjna 1939 r." - Grzegorz Grześkowiak.  
W dalszej części wydarzenia zostało odczytane postanowienie prezydenta RP Andrzeja Dudy o nadaniu odznaczenia państwowego. Brązowym Krzyżem Zasługi został uhonorowany insp. Łukasz Fołta.


Z rąk Z-cy Szefa Urzędu do Spaw Kombatantów i Osób Represjonowanych Michała Syski:

Medal "Pro Bono Poloniae" otrzymali - insp. dr Tomasz Michułka, insp. dr Gabriela Socha,  ks. Adam Wycisk, Grzegorz Łagódka.

Medal "Pro Patria" - insp Rafał Stanisławski, Pani Agnieszka Adamczyk, Pani Katarzyna Pawletko.  


Wśród wyróżnionych znaleźli się rownież:

Złota odznaka honorowa za Zasługi dla Wojewodztwa Ślaskiego - nadinsp. Mariusz Krzystniak -  

Odznaka za Zasługi Dla Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach - nadinsp. w st. spocz. Roman Rabsztyn.

Medal za Zasługi dla: OSRP 1939 r. Pan Bolesław Piątek, KWP w Katowicach, Szkoła Policji w Katowiach, Oddział w Katowicach IPN, oraz OPP w Katowicach.

Odznaka 100- lecia Policji Województwa Śląskiego -  insp. Marek Kasztelan, st. kpr. Sylwester Drozdowski.  

 

Kolejnym punktem spotkania byly przemówienia okolicznościowe. Glos zabrali m.in: Wicewojewoda Ślaski Michał Kopański, Sekretarz Miasta Katowice Maciej Stachura.


 W swoim wystąpieniu Zastępca Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Michał Syska zaznaczył, że zbrodnia katyńska to zbrodnia, która nie miała precedensu w historii, ale to także zbrodnia, o której prawda przez wiele lat była wymazywana z kart historii.

 

– Wraz z zapadnięciem po II wojnie światowej żelaznej kurtyny, zapadła także kurtyna milczenia w tej części Europy, w której nam przyszło pozostać. To była kurtyna milczenia o zbrodni i o prawdzie o tej zbrodni. Po tych kilkudziesięciu latach możemy powiedzieć, że bitwa o prawdę o zbrodni katyńskiej została wygrana, ale bitwa o pamięć ciągle trwa i jest obowiązkiem naszego i przyszłych pokoleń. Czuję się wielce zaszczycony, że mogę uczestniczyć dzisiaj w imieniu Szefa UdSKiOR i oczywiście  własnym  w tej uroczystości. Uroczystości także uhonorowania osób, które  na co dzień w swojej codziennej pracy kultywują pamięć o bohaterskich policjantach poległych, zamordowanych bądź zaginionych podczas II wojny światowej - mówił Michał Syska.


W dalszej części obchodów reprezentanci delegacji przeszli pod Grób Policjanta Polskiego przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach. W tym miejscu na zakończenie uroczystości został złożony wspólny wieniec.