Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5

3 lipca br. w Warszawie podczas inauguracyjnego spotkania Rady ds. Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell wręczył akty powołania do Rady 15 działaczom opozycji antykomunistycznej.

 

Do Rady powołani zostali: Grzegorz Boguta, Stanisław Brzeźniak, Krzysztof Czuma, Lubomir Fajfer, Witold Janowicz, Stanisław Kowalski, Krzysztof Król, Robert Kubicz, Edward Nowak, Iwona Olejniczak, Ryszard Ostrowski, Mirosław Rybicki, Jerzy Stopa, Janusz Tołłoczko, Jan Wyrowiński.

 

Szef UdSKiOR zaznaczył, że w najbliższych miesiącach zostaną powołane do Rady kolejne osoby, tak by Rada działała w pełnym 20 osobowym składzie.

 

– Chciałbym, abyśmy zachowując swoje poglądy i doświadczenie w naszej pracy kierowali się celami całkowicie apolitycznymi, unikając bieżącego sporu politycznego. Liczę na to, że będziecie podwójnymi ambasadorami, ambasadorami UdSKiOR w swoim środowisku i z drugiej strony będziecie reprezentować swoje środowisko w Urzędzie mając na uwadze dobro całego naszego środowiska i dobro Polski –  powiedział Szef Urzędu podkreślajac, że sam czuje się reprezentantem środowiska posiadając status działacza opozycji antykomunistycznej. .

 

 

Rada do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych jest organem opiniodawczo-doradczym w sprawach dotyczących działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych, działającym przy Szefie Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

Członków Rady powołuje i odwołuje imiennie Szef Urzędu spośród osób o potwierdzonym statusie działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, zapewniając udział w niej różnych środowisk dawnej opozycji. Jej członkowie powoływani są na czas określony wykonywaniem funkcji przez Szefa Urzędu.

W skład Rady wchodzi od 15 do 20 członków, którzy pełnią swoje funkcje społecznie.

 

Członkowie Rady spośród swego grona wybierają przewodniczącego, 3 zastępców oraz sekretarza. Wybory odbywają się w trybie tajnym, chyba że członkowie Rady jednogłośnie zaakceptują jawny tryb wyborów.

 

Do zadań Rady należy opiniowanie podejmowanych przez Urząd inicjatyw legislacyjnych, a także zgłaszanie wniosków w sprawach istotnych dla działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych. Rada może występować z apelami i postulatami do władz państwowych oraz samorządowych.