Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5

1 października br. w Teatrze Muzycznym w Gdyni podczas uroczystej Gali finałowej Festiwalu NNW szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk uhonorował twórców i organizatorów festiwalu dyrektora Arkadiusza Gołębiewskiego, Piotra Rumana i Pawła Nowackiego medalem ProBono Poloniae, a Marcina Wikło medalem Pro Patria.

 

Gala  zwieńczyła czterodniowy maraton 200 wydarzeń od projekcji filmów fabularnych i dokumentalnych, przez słuchowiska i wystawy po debaty i spotkania ze świadkami historii. Podczas wieczornej uroczystości nagrodzono najlepszych wykonawców i uhonorowano osoby niezwykle zasłużone, w tym obecnych na sali Kombatantów i działaczy niepodległościowych. Gośćmi honorowymi Gali byli weterani 2 Korpusu generała Władysława Andersa kpt. Krzysztof Flizak, najmłodszy żołnierz 2 Korpusu i kpt. Władysław Dąbrowski. Kapitanowie, którzy zostałi uhonorowani Sygnetami niepodległości są bohaterami filmu, który brał udział w konkursie w kategorii Dokument Polski pt. "Ostatni rozdział" w reż. Tomasza Łysiaka. Sygnet Niepodległości odebrała w imieniu nieżyjącego dziadka generała Stanisława Maczka niezwykle wzruszona Karolina Maczek - Skillen.

 

Sygnet Niepodległości pośmiertnie przyznano także Piotrowi Majchrzakowi, najmłodszej ofierze Stanu Wojennego w Poznaniu. Wyróżnienie odebrał Jerzy Majchrzak, ojciec Piotra. Sygnet trafił także do majora Zenona Wechmanna ps. Czarny Wilk, prezesa Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Oddziału Wielkopolskiego i przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych w Poznaniu, uczestnika drugiej konspiracji oraz wydarzeń Czerwca’56.


W trakcie uroczystości minister Jan Józef Kasprzyk odznaczył osoby szczególnie zaangażowane w powstanie i rozwój Festiwalu medalami Pro Bono Poloniae, w tym twórcę i dyrektora Arkadiusza Gołębiewskiego oraz Pawła Nowackiego i Jana Rumana. Z kolei redaktor Marcin Wikło współtwóca Festiwalu został uhonorowany medalem Pro Patria za wspieranie postaw patriotycznych oraz zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Spotykamy się tu, w jednym miejscu w gronie ludzi walczących o wolność i jesteśmy my, którzy od Was bohaterowie otrzymaliśmy przez te drzwi do wolności ten najcenniejszy dar - Niepodległość. I ten płomień Wolności chcemy przekazać następnym pokoleniom. To jest nasze zobowiązanie. A ducha, aby ten sztandar niepodległości przekazać następnym pokoleniom otrzymujemy tu, na tym Festiwalu Filmowym NNW dzięki jego twórcom, dzięki jego organizatorom.
Marszałek Piłsudski powiedział, że naród, który traci pamięć staje się tylko zbiorowiskiem ludzi, którzy czasowo zajmują dane terytorium. Ten Festiwal czyni nas Narodem, a nie zbiorowiskiem ludzi i za to jego twórcom jeszcze raz serdecznie dziękuję – mówił po uroczystej dekoracji Jan Jóżef Kasprzyk.


W trakcie uroczystości za odwagę i trud w poszukiwaniu tematów i postaci niepokornych, niezłomnych i wyklętych Nagrodę im. Janusza Krupskiego, kierownika UdSKiOR w latach 2006-2010 przyznano Marii Dłużewskiej. Nagrodę wręczyła córka śp. Janusza Krupskiego.