Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5

W ramach obchodów 78.rocznicy Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia na pl. Piłsudskiego otwarta została polsko-ukraińska wystawa: „Warszawa-Mariupol – miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei”. W wernisażu udział wzięli przedstawiciele najwyższych władz i instytucji państwowych. Otwarciu ekspozycji towarzyszyły przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy, wicemarszałek Małgorzaty Gosiewskiej oraz ministra Jana Józefa Kasprzyka.

 

Dziś otwieramy wystawę, która obrazuje walkę dobra ze złem prowadzoną 78 lat temu przez Polaków i prowadzoną obecnie przez Ukraińców wobec agresji moskiewskiej (…) W takich kategoriach należy oceniać zarówno Powstanie Warszawskie, jak i wojnę o niepodległość prowadzoną obecnie przez naród ukraiński – mówił podczas uroczystości minister Jan Józef Kasprzyk.

 

W 1939 roku Polska była pierwszym krajem w Europie i na świecie, który powiedział mocne i stanowcze „nie” dwóm imperializmom: narodowemu socjalizmowi niemieckiemu i rosyjskiemu komunizmowi. Byliśmy pierwsi i walką prowadzoną w kampanii wrześniowej chcieliśmy przekonać świat, że ze złem trzeba walczyć. Niestety. Wolnemu światu zabrakło wtedy odwagi (…) Za ten brak odwagi Europa, świat i ludzkość zapłaciła ogromną cenę (…) Konsekwencje tego widzimy na fotografiach, które znajdują się na tej wystawie. Fotografiach wykonanych 78 lat temu i współcześnie. Nauka z historii, tak bardzo bolesnej dla narodu polskiego płynie jedna: jeżeli brakuje odwagi to następne pokolenia płacą później ogromną daninę krwi i cierpienia (…) Ze złem nigdy pertraktować nie wolno. Złu należy przeciwstawiać się tak silnie i tak mocno jak czynili to Polacy w czasie II wojny światowej i jak czynią to obecnie wobec imperializmu rosyjskiego wolni Ukraińcy – podkreślał szef UdSKiOR.

 

Wystawa „Warszawa-Mariupol – miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei” powstała z inicjatywy wicemarszałek Sejmu RP Małgorzaty Gosiewskiej oraz przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefańczuka. Współorganizatorami przedsięwzięcia są wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Na ekspozycję składa się szesnaście par fotografii zestawiających obrazy powstańczej Warszawy z zdjęciami Mariupola i okolicznych miejscowości wokół Kijowa zrujnowanych w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku. Wystawa zostanie zaprezentowana w szesnastu miastach wojewódzkich. Ekspozycję znajdującą się w Warszawie na pl. Piłsudskiego przed gmachem Dowództwa Garnizonu Warszawa będzie można oglądać jeszcze do 13 sierpnia.