Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5

W sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Pruszkowie 23 lipca br., Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wziął udział w prezentacji książki „Wychodząc z cienia. Historia Bolesława Pajączka ps. Groźny” wydanej przez Muzeum Dulag 121.


Następnie minister Kasprzyk odznaczył medalami „Pro Patria” działaczy szczególnie zasłużonych dla Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Pruszkowie. Uhonorowani zostali: Joanna Acher, Czeslaw Berkowski, Władysław Berkowski, Marek Fortuna, Jacek Heliasz, Roman Kozioł, Kazimierz Pieńczuk, Helena Sabała i Krzysztof Zbrojkiewicz.

Są Państwo spadkobiercami tej wspaniałej tradycji i idei, jaką niosło Polskie Państwo Podziemne i Armia Krajowa. To Wy Czcigodni Państw, przenosicie we współczesność te wszystkie idee, które były udziałem tamtego pokolenia walczącego o wolność Polski i oddającego za swoje poświęcenie najwyższą cenę. Tak, jak bohater książki, której promocja dziś się odbywa Bolesław Pajączek.. Tytuł tej książki wydaje mi się jest bardzo właściwy dla nie tylko jego drogi życia, ale dla tego wszystkiego, co w ostatnich latach czyni Państwo Polskie dla przywoływania tych wszystkich bohaterów naszej wolności, dzięki którym możemy cieszyć się suwerennością – powiedział minister Kasprzyk do zebranych na uroczystości.

Podczas spotkania spotkaniu odbył się również wykład dr. hab. Patryka Pleskota „Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie (1946-1955) – bezprawne narzędzie komunistycznej władzy w Polsce”.

--
Bolesław Pajączek ps. „Groźny” – zmarły w 2007 r.  mieszkaniec Pruszkowa, który w latach 1939-1949, jako żołnierz tajnych zbrojnych organizacji niepodległościowych ZWZ-AK, BCh, ROAK, WiN i KWP, walczył najpierw z niemieckim okupantem, a następnie z sowieckim reżimem na terenie powiatu kozienickiego. Był także ofiarą komunistycznego aparatu terroru.

Publikacja „Wychodząc z cienia. Historia Bolesława Pajączka ps. „Groźny” wydana nakładem Muzeum Dulag 121 pragnie przypomnieć losy bohatera lokalnej historii, który był jednym z inicjatorów powstania Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Pruszkowie, wieloletnim członkiem asysty pocztu sztandarowego, a także instruktorem Miejsc Pamięci Narodowej i pomników w czasie rajdów historyczno-patriotycznych „Szlakiem Naszej Historii” organizowanej przez Stowarzyszenie Polskich Kombatantów i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.

Książka powstała na podstawie rękopisu Bolesława Pajączka oraz w oparciu o przeprowadzoną kwerendę w Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie i Kielcach. Ponadto, publikacja została wzbogacona o obszerny kontekst historyczny, który pomaga zrozumieć czytelnikowi losy Bolesława Pajączka na tle epoki, w której przyszło mu żyć i walczyć.