Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5

15 lutego 2019 roku w Bibliotece Muzeum Powstania Warszawskiego miał miejsce uroczysty jubileusz 105. rocznicy urodzin płk. Kazimierza Klimczaka podczas którego Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk odznaczył Jubilata Medalem „Pro Bono Poloniae” i wręczył mu pamiątkowy hetmański buzdygan.

 

To ogromny honor i zaszczyt móc być dzisiaj razem z Panem Pułkownikiem w dniu tak wspaniałego jubileuszu i życzyć Panu jeszcze wielu lat zdrowia. Pan Pułkownik jest jednym z najstarszych żyjących weteranów – bohaterów naszej wolności. Jednym z ostatnich żołnierzy II Rzeczpospolitej, żołnierzy września 1939 roku, jednym z najstarszych żyjących powstańców warszawskich. Za to wszystko, co było udziałem życia Pana Pułkownika składamy ogromną wdzięczność i hołd i dziękujemy za to, że nie szczędził Pan swojego zdrowia i sił by Polska była wolna. Pragniemy także gorąco podziękować za to, że jest Pan Pułkownik stale obecny wśród nas, że spotyka się z młodzieżą, że dzieli się swoimi doświadczeniami. Dziękujemy za to co uczynił Pan dla Polski i za to czyni Pan współcześnie, bowiem przenosi Pan we współczesność ideały II Rzeczpospolitej oraz wartość jaką jest bezinteresowna służba Ojczyźnie – mówił Szef Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

Minister Kasprzyk podczas wręczenia Jubilatowi pamiątkowego buzdygana hetmańskiego powiedział: Panie Pułkowniku, tak to w dziejach bywało, że wodzom i przewodnikom armia wręczała buławę hetmańską. My jako armia spadkobierców tradycji powstańczej, tradycji II Rzeczpospolitej, pragniemy wręczyć Panu buzdygan hetmański aby przewodził nam Pan w tej wspaniałej drodze ku wielkości i chwale Rzeczpospolitej. Aby nadal uczył nas Pan jak kochać Polskę bezinteresownie i w sposób tak piękny jak czynił i czyni Pan to przez całe życie. Panie Pułkowniku, 200 lat!


--
Kazimierz Klimczak, urodzony 15 lutego 1914 r. w Ciepłowie. Pułkownik Wojska Polskiego, uczestnik kampanii wrześniowej, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik powstania warszawskiego. Ukończył Szkołę Podoficerską Piechoty dla Małoletnich nr 1 w Koninie. Od 1936 r. służył w Wojsku Polskim. Po ukończeniu szkoły podoficerów instruktorów rozpoczął służbę w 67 pułku piechoty w Brodnicy. W jego szeregach wziął udział w walkach Armii Pomorze podczas kampanii wrześniowej. Uczestniczył w bitwie nad Bzurą. Ciężko ranny pod Mełnem w okolicach Grudziądza, trafił do Szpitala Ujazdowskiego na leczenie. Podczas okupacji nawiązał kontakt ze Związkiem Walki Zbrojnej. Podczas powstania warszawskiego w stopniu sierżanta walczył na Woli w szeregach IV Obwodu "Grzymała" Ochota Armii Krajowej. Po powstaniu opuścił Warszawę wraz z ludnością cywilną. Awansowany w 2017 roku do stopnia pułkownika Wojska Polskiego. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Warszawskim Krzyżem Powstańczym i Medalem "Pro Patria".